Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Informacja rządu na temat konfliktu związanego z sytuacją służb mundurowych na tle nierównego ich traktowania w zakresie podwyższania uposażeń w 2012 r.


Poseł Marek Biernacki:

    Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Panie Komendancie! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Platforma Obywatelska przedstawiam stanowisko odnośnie do informacji rządu na temat konfliktu związanego z sytuacją służb mundurowych na tle nierównego ich traktowania w zakresie podwyższenia uposażeń w 2012 r.

    Sam tytuł informacji, sama ta nazwa wskazuje, że zaistniało jakieś wielkie nieporozumienie, powiem więcej, horrendalne nieporozumienie co do intencji rządu, i premiera, i ministrów. Żyjemy w określonym momencie, w czasach światowego kryzysu, który nie został wywołany w Polsce, Polska sobie akurat jeszcze z tym kryzysem radzi najlepiej. Cały czas nawa państwowa jest tym liderem, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy. Pamiętamy też, że walka z kryzysem to jest bardzo wielki wysiłek dla całego naszego społeczeństwa. Sfera administracji państwowej, samorządowej została objęta zamrożeniem płac. Jednak w tej sytuacji pan premier Donald Tusk, rząd zdecydował się na podwyżki dla służb mundurowych. Co jest istotne, rząd docenia - oprócz sfery gospodarczej, która jest dzisiaj podstawowa, która jest de facto racją stanu, a wyrazem głębokiego patriotyzmu jest właśnie walka o budżet Polski, o poprawę sytuacji gospodarczej - docenia bardzo bezpieczeństwo. Proszę przypomnieć sobie, w exposé oprócz sfer gospodarczych, oprócz głębokiej reformy emerytalnej wyróżnione zostały właśnie służby mundurowe, tym, że premier zapowiedział podwyżki. Intencją premiera były podwyżki dla wszystkich służb, ale w tym określonym momencie, w momencie projektowania budżetu, w tej sytuacji nie można było założyć tego typu podwyżki dla wszystkich służb.

    Dlaczego wojsko i Policja? Z jednej strony z uwagi na wielki szacunek dla bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, z drugiej strony są to najliczniejsze służby w Polsce. Wojsko liczy przeszło 100 tys., raczej około 100 tys., a Policja przeszło 100 tys. funkcjonariuszy. Inne formacje, które, wydaje się, mogą czuć się pokrzywdzone, ponieważ może nie było jasnego komunikatu co do intencji, czytelności działań rządu... Z drugiej strony rozumiem, że czytelne intencje w tak niepewnej sytuacji gospodarczej końca ubiegłego roku - i mówię nie tylko o Polsce, ale także o świecie, o tym, co się działo w Grecji - byłyby mamieniem funkcjonariuszy. Reakcje rządu były jednak bardzo jednoznaczne, czytelne. Bo jeżeli wiadomo było, że dostają żołnierze i policjanci, to wiadomo było też, że otrzyma straż pożarna, Straż Graniczna, otrzymają elitarne jednostki, otrzyma Biuro Ochrony Rządu i Służba Więzienna. To była konsekwencja zamierzenia rządu, tylko była to kwestia czasu, a inaczej mówiąc, kwestia środków finansowych. Dlatego też gdy trwały prace nad budżetem, gdy znaliśmy już wyniki - cały czas mówię, że nasza praca jest racjonalna, oparta na naszej uczciwej wiedzy co do stanu finansów państwa i rozwoju naszego państwa - gdy wiedzieliśmy, że wzrost gospodarczy jest utrzymany, co więcej, w ostatnim kwartale wynosił chyba 4,3% PKB, był to jeden z najlepszych w Europie, mówię bardzo skromnie, jeden z najlepszych wyników w Europie, można było jeszcze w tym roku poszukać w budżecie pieniędzy dla innych służb.

    Robimy to wszystko z pełną świadomością, że obciążamy budżet 2013 r. Proszę pamiętać, podwyżki dla policjantów i dla wojska, zgodnie z naszymi zamierzeniami i tym, co jest zapisane w budżecie, są od 1 lipca, to pół roku. Kolejne podwyżki, które zakładamy, i to, jestem przekonany, uda się zrealizować, mimo że są zapisane w rezerwie celowej, i to w związku z niewykorzystaniem środków dotyczących katastrof przyrodniczych, różnych tego typu spraw... Zakładamy, że jednak w przyszłym roku obciążenie nie będzie tylko kwartalne, ale całoroczne, bo ma być podwyżka po 300 zł dla każdego funkcjonariusza. To będzie wielkie wyzwanie w przyszłym roku w związku z tendencjami, jakie są na świecie. Nie wiadomo, co będzie w Europie, co będzie w Stanach Zjednoczonych, jaki będzie stan gospodarczy i jaka będzie kondycja gospodarcza i finansowa świata. Ale nasze założenia, co do naszej gospodarki są optymistyczne. Wiemy, że możemy uczciwie powiedzieć żołnierzom, funkcjonariuszom o tej podwyżce i zapewnić, że tę podwyżkę będziemy starali się realizować. Więcej, zdajemy sobie sprawę, że i żołnierze, i funkcjonariusze służb, bez wyróżniania, zasługują na więcej. Zdajemy sobie z tego sprawę, ale te podwyżki są racjonalne. Należy też zwrócić uwagę, że są to podmioty w bardzo szerokim zakresie funkcjonujące w aparacie państwa, które zostały wyróżnione i docenione przez państwo, bo państwo doceniło. Oczywiście można było to podzielić, można było dać policjantom i żołnierzom po 200 zł na funkcjonariusza, można było wykonywać różne ruchy, ale chcieliśmy, żeby ta podwyżka była znacząca, chcieliśmy, żeby ta podwyżka była odczuwalna w budżetach żołnierzy i funkcjonariuszy. Zdajemy sobie sprawę z wyzwania, jakie nas czeka.

    Chciałbym podziękować w tym miejscu ministrowi Cichockiemu, który przejął resort i który podjął trud, żeby nie było konfliktu, żeby konflikt nie został wywołany - bo tego konfliktu nie ma - podjął trud, żeby znaleźć środki finansowe. Przekonał ministra Rostowskiego, minister Rostowski zgodził się na tego typu manewr finansowy, mając w pełni świadomość tego, jakie to jest wyzwanie w budżecie przyszłorocznym.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Platformy Obywatelskiej oczywiście popiera w pełni informację przedstawioną przez pana ministra spraw wewnętrznych, życząc mu powodzenia w dalszej realizacji tego celu i, później, planów związanych z modernizacją służb. Tak jak podkreślam, interesem rządu Platformy Obywatelskiej i PSL, zresztą chyba wszystkich tutaj, jest to, żeby te podwyżki udało nam się - nie tylko te, ale i następne dla żołnierzy i funkcjonariuszy - zrealizować. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marek Biernacki - Wystąpienie z dnia 02 marca 2012 roku.


112 wyświetleń

Zobacz także: