Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.


Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki:

    Pani Marszałek! Panie Premierze! Wysoka Izbo! W Polsce prawa nie tworzy tabloid. W Polsce tworzy prawo Sejm, jest to zapisane w konstytucji. W żadnym wypadku, w każdym razie nie znam takiego wypadku, żeby Najwyższa Izba, parlament, Sejm i Senat uchwalały prawo pod naciskiem tabloidów.

    Jeśli chodzi o ustawę, o której mówimy, pani profesor, to warto ją dokładnie przeczytać, a później się na jej temat wypowiadać.

    Przede wszystkim ustawa ta nie łamie żadnego prawa człowieka. Ustawa ta została opracowana według najwyższych standardów wypracowanych, pani profesor, właśnie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, w oparciu o to została napisana. Tak jak państwu powiedziałem, a przedstawiałem to wyraźnie, jestem przekonany, że ustawa ta obroni się nie tylko w Trybunale Konstytucyjnym w Polsce, ale obroni się też, jeżeli będą takie skargi, przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

    Akurat tak się składa, że tego typu rozwiązania przyjęte są w większości państw europejskich i różne skargi na tego typu rozwiązania trafiały przed Europejski Trybunał Praw Człowieka. Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu były dla nas, przede wszystkim dla ministerstwa, ale też dla Rządowego Centrum Legislacji, wskaźnikiem przy tworzeniu tego prawa.

    Powiem państwu, zresztą zawsze będę to mówił, ze jeżeli będzie zagrożone życie jakiegokolwiek człowieka, to jako minister sprawiedliwości będę robił wszystko, żeby to życie chronić. Nie będą dla mnie ważne środki finansowe. Oczywiście ta ochrona będzie realizowana zawsze w zgodzie z interesem prawa i ze standardami prawa, ale - proszę mi to wybaczyć - będę podejmował wszystkie tego typu działania.

    Przy tej okazji polecam, bardzo głęboko polecam krytykom tej ustawy bardzo szeroką i dogłębną lekturę orzeczeń Trybunału w Strasburgu, bo tego brakuje.

    (Poseł Wanda Nowicka: A co na to eksperci, panie ministrze?)

    Tego brakuje, pani marszałek. Naprawdę polecam, warto się uczyć. (Oklaski)Poseł Marek Biernacki - Wystąpienie z dnia 22 listopada 2013 roku.


85 wyświetleń

Zobacz także: