Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2655).


Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki:

    Chciałbym tylko powiedzieć, że pani poseł całkowicie opacznie zrozumiała moje intencje, ponieważ ten projekt jest efektem konsensusu ze środowiskiem i wsłuchania się w rady i uwagi m.in. środowiska sędziowskiego. Jesteśmy otwarci. Też na to liczę przy każdym projekcie. To właśnie przy punkcie o prawie ochrony świadka, jak państwo wiecie, nawet dziękowaliśmy za to, że większość naszych projektów uzyskuje bardzo wyraźną większość w parlamencie. Dlaczego? Ponieważ do końca szukamy konsensusu i wsparcia i chcemy tworzyć dobre prawo. Dlatego o tym mówiłem, o całej logice naszego postępowania, że nie mogłem połączyć dwóch projektów, bo gdybym poczekał, to przedłużyłoby się to o pół roku, a za pół roku być może bym tych projektów nie uchwalił, bo Wysoka Izba mogłaby nie zdążyć. Cały czas przedstawiałem tylko swoje motywy, pani poseł. Liczę właśnie na to, że państwo ten projekt jeszcze bardziej dopracujecie. W żadnym wypadku nie wyobrażam sobie tego, poczułbym się źle, że tak trudny i złożony projekt, zwłaszcza jeśli chodzi o K.p.c., prawo restrukturyzacyjne czy przepisy dotyczące spółki beznominałowej, przegłosowalibyście państwo na jednym posiedzeniu. To byłaby dla mnie totalna frustracja, bo bałbym się takiego prawa.

    Oczekuję jak najwięcej krytycznych i merytorycznych uwag, takich, które poprawią projekt, bo taka jest filozofia i praca parlamentu. Dla mnie to jest naturalne, to jest oczywista sprawa. Tłumaczę to tylko dlatego, ponieważ nie rozumiem pewnej kwestii. Od rana jestem nękany - powiem w ten sposób - tym, że projekt wisi od 4 sierpnia i że - przepraszam bardzo, to akurat nie pani mówiła, tylko mówił to przewodniczący Palikot - z tym projektem nie mógł się zapoznać. Mógł się z nim zapoznać każdy, kto chciał. Mógł to zrobić od 4 sierpnia, bo sam zapoznawałem się z nim. Gdy miałem dzień wolny, to szukałem go właśnie w Internecie i wiem, że ten projekt był dostępny. Chodzi mi tylko o to, że osoby zainteresowane mogły zapoznać się z tym projektem. Można mieć różne zarzuty, ale nie tego typu, zwłaszcza przy projekcie, który dotyczy zmian kodeksu. Jeszcze raz dziękuje i liczę tylko na współpracę.Poseł Marek Biernacki - Wystąpienie z dnia 27 sierpnia 2014 roku.


80 wyświetleń

Zobacz także: