Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie uczczenia pamięci Augusta Cieszkowskiego w 200. rocznicę Jego urodzin (druki nr 2712 i 2717).


Poseł Roman Kotliński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jestem zobowiązany przez swój klub do tego, aby przy każdej podobnej okazji przypominać, że klub Twojego Ruchu jest przeciwny honorowaniu jakichkolwiek osób przez Wysoką Izbę. Niezmiennie uważamy, że Wysoka Izba, polski Sejm jest od tego, aby pracować, pochylać się, zgłębiać problemy, rozwiązywać problemy teraźniejszości i przyszłości, a przeszłość zostawić czy to Instytutowi Pamięci Narodowej, który otrzymuje 100 mln rocznie na swoją działalność, czy to, nie wiem, może Senatowi Rzeczypospolitej. My powinniśmy dbać o interesy tu i teraz żyjących Polaków, o ich portfele, o ich umysły, o ich majątki. Zostawmy te sprawy innym instytucjom. Oczywiście nie negujemy przy tym konieczności honorowania różnych ludzi, wydarzeń historycznych z naszej historii, znamiennych, takich, które powinny być upamiętnione i uhonorowane.

    My co jakiś czas czujemy się, powiedziałbym, skonfundowani, bo jesteśmy zaskakiwani takimi uchwałami jak ta, dotyczącymi osób pokroju Augusta Cieszkowskiego. Tutaj niejako jesteśmy postawieni pod ścianą, nie mamy wyjścia, bo osoby tak zasłużone nie powinny zostać nieuhonorowane, jeśli już wpływają takie uchwały. Dlatego w imieniu klubu Twojego Ruchu oświadczam, iż będziemy głosować za podjęciem tej uchwały. Dziękuję bardzo.Poseł Roman Kotliński - Wystąpienie z dnia 11 września 2014 roku.


102 wyświetleń