Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

43 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie uznania projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych na potrzeby ich wykorzystania na internetowym polu eksploatacji na rynku wewnętrznym za niezgodny z zasadą pomocniczości ( druki nr 791 i 792).


Poseł Jarosław Sellin:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Skoro pan poseł Łapiński z Platformy Obywatelskiej przypomniał, że to jest druga uchwała wypracowana w naszej Komisji do Spraw Unii Europejskiej dotycząca naruszenia zasady pomocniczości, to też dla pewnego porządku politycznego chciałbym, żeby w protokole znalazła się informacja, że zarówno w przypadku pierwszej uchwały dotyczącej badań klinicznych, jak i tej uchwały dotyczącej dyrektywy o prawach autorskich, niestety, rząd miał stanowisko pozytywne. I to nas w trakcie prac w komisji troszkę zdumiewało. Wczoraj zresztą w sprawie tej dyrektywy o badaniach klinicznych odbyła się gorąca dyskusja na posiedzeniu Sejmu. Mam nadzieję, że w tej sprawie takiej dyskusji już nie będzie, bo tutaj konsensus wypracowaliśmy łatwiej.

    Rzeczywiście materia, którą Komisja Europejska chciała objąć tą dyrektywą, jest taka, że właściwie zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej Komisja Europejska nie ma kompetencji prawodawczych w przypadku materii objętej tym wnioskiem. To jest właśnie jeden z tych obszarów, które powinny być regulowane prawem krajowym. Słusznie tutaj w dyskusjach w naszej Komisji do Spraw Unii Europejskiej zwracaliśmy uwagę na to, że wejście w życie tej dyrektywy może po prostu zakłócić życie gospodarcze w Polsce, dlatego że nasze organizacje zbiorowego zarządzania, których jest 15, a które są dużo słabsze od potężnych organizacji zbiorowego zarządzania funkcjonujących na Zachodzie, mogą po prostu zniknąć z rynku na skutek siły i presji tamtych organizacji. Zwracaliśmy też uwagę na to, że Komisja Europejska ma taką nadmierną skłonność do przeregulowywania wszystkiego, co żywe. I tutaj też próbuje wprowadzić jakiś taki jednolity sznyt do form organizacji zbiorowego zarządzania. U nas to są na ogół stowarzyszenia, a na Zachodzie to są spółki prawa handlowego. Wejście w życie tej dyrektywy naruszyłoby tę polską specyfikę. Nie widzimy powodu, dlaczego organizacje zbiorowego zarządzania muszą mieć charakter spółek prawa handlowego.

    Zwracaliśmy też uwagę na to, że rynek muzyczny w Polsce w porównaniu z rynkiem zachodnim jest bardzo słaby. W przestrzeni cyfrowej polski rynek muzyczny to jest zaledwie 14 mln dolarów, a rynek światowy - 9 mld dolarów. Jest to więc kropelka w morzu. I to też pokazuje, że w tej rywalizacji o opanowanie tego rynku nie mielibyśmy po prostu żadnych szans.

    W związku z tym udało się przekonać posłów Komisji do Spraw Unii Europejskiej do przyjęcia tego projektu uchwały o naruszeniu zasady pomocniczości. On przeszedł, był konsensus w tej sprawie. Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość będzie głosować za przyjęciem takiej uchwały. Dziękuję bardzo.



Poseł Jarosław Sellin - Wystąpienie z dnia 11 października 2012 roku.


67 wyświetleń

Zobacz także: