Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Informacja dla Sejmu i Senatu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2013 r. (przewodnictwo Irlandii w Radzie Unii Europejskiej) (druk nr 1624) wraz ze stanowiskiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej (druk nr 1652).


Poseł Jarosław Sellin:

    Pani Marszałek! Szanowni Państwo! Panie Ministrze! Chciałbym ustosunkować się do uwag przedstawicieli prezydium Komisji do Spraw Unii Europejskiej, czy zasadne jest składanie wniosku o odrzucenie informacji właśnie w ramach czytania plenarnego, w sytuacji kiedy taki wniosek nie został postawiony na posiedzeniu Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Otóż wiadomo, że jest różnica między debatą merytoryczną w branżowej komisji a decyzją polityczną, którą się podejmuje w sprawie ważnego aktu politycznego. Dyskusja nad dokumentem to jest jedna rzecz, ale przecież my nie głosujemy tylko i wyłącznie nad dokumentem, tylko głosujemy nad oceną działalności Polski w Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2013 r. I my mamy ocenę krytyczną.

    Do pani przewodniczącej Agnieszki Pomaskiej mam taką uwagę, że jeżeli pani uważa, że wczoraj na posiedzeniu komisji głosy moich koleżanek i kolegów w sprawie tego dokumentu nie były głosami pełnymi wątpliwości, zastrzeżeń i krytyki, to być może wynika z tego, że pani bardzo często powierza panu posłowi Gałażewskiemu prowadzenie obrad, bo ma ważne sprawy na zewnątrz do załatwienia, albo z tego, że pani coś sobie operuje w komórce, nie wiem, czy twittuje, czy coś takiego robi, i w ogóle nie zwraca uwagi, na czym istota dyskusji polega. Bo istota dyskusji polegała na tym, że był bardzo krytyczny namysł nad tym dokumentem.

    Ponadto zwracam uwagę na to, że dzisiaj zasygnalizowałem braki w tym dokumencie, czyli chodzi o ten dokument pierwszy, o którym dyskutowaliśmy -czterech eurokratów i Węgry - którego po prostu w tym 106-stronicowym dokumencie zabrakło. To jest też powód do tego, żeby mieć zastrzeżenia i zgłosić wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu.

    Jeszcze pozwolę sobie, skoro mam czas, panie ministrze, zwrócić uwagę na treść rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Węgier. Otóż tam jest groźba, że uruchomiona zostanie procedura z art. 7 traktatu o Unii Europejskiej, czyli odebranie Węgrom prawa głosu w decyzjach unijnych przy utrzymaniu wszystkich ich obowiązków, w tym finansowych. To jest uchwała Parlamentu Europejskiego. Komisja Europejska, władza wykonawcza w Unii, musi poważnie traktować uchwały władzy ustawodawczej w Unii Europejskiej. Dlatego uważamy, że w tej sprawie trzeba zabierać głos już teraz stanowczo, już teraz stanowczo te rzeczy blokować, bo Komisja Europejska czy jakaś inna wykonawcza instytucja europejska może ulec tej pokusie, żeby powiedzieć, że przecież uchwały Parlamentu Europejskiego trzeba wykonywać. A Węgrzy z jakichś powodów użyli bardzo ostrego języka we własnej uchwale parlamentu narodowego węgierskiego, gdzie zwrócili uwagę na to, że po 40 latach przeżytych za żelazną kurtyną mają dosyć dyktatów. To jest bardzo twardy język i on z czegoś wynika. Przecież oni nie upadli na głowę, przyjmując takie sformułowanie. Oni wiedzą, co mówią. Oni wiedzą, z jaką groźbą wiąże się to, co się dzieje w instytucjach europejskich w stosunku do ich kraju. Tak więc zachęcamy do tego, żeby Polska nie udawała, że się nic wielkiego nie stało i Węgrom nic nie grozi, bo widocznie grozi, skoro sami Węgrzy stosują taki twardy język polemiczny w odniesieniu do tej uchwały.

    I jeszcze jedna uwaga - a to nie było w moim wystąpieniu, to było w wystąpieniu pani poseł Wróbel. Naprawdę to sformułowanie zawarte w dokumencie brzmi tak: Polska popiera ideę koordynacji ex ante głównych reform gospodarczych w poszczególnych państwach członkowskich. Tu nie ma sformułowania, że Polska popiera ideę informacji ex ante, tylko koordynacji. Koordynacja - każdy wie (Dzwonek), co to znaczy. Koordynacja - to znaczy uzgadnianie i zgadzanie się wzajemne, a nie tylko informacja, panie ministrze.

    W związku z tymi wszystkimi wątpliwościami w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość składam poprawkę do uchwały przedstawionej przez pana posła Gałażewskiego zmierzającą do odrzucenia informacji rządu o działalności Polski w Unii Europejskiej w pierwszej połowie bieżącego roku. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Sellin - Wystąpienie z dnia 29 sierpnia 2013 roku.


127 wyświetleń

Zobacz także: