Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego, podpisanej w Moskwie dnia 14 grudnia 2011 r. (druki nr 199 i 208).


Poseł Wojciech Penkalski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Od razu odniosę się do mojego przedmówcy. Proszę nie wprowadzać społeczeństwa i obywateli Polski w błąd. Nigdy pan nie był w Kaliningradzie, panie Waszczykowski, i chyba pan nie będzie, bo nikt pana tam nie wpuści.

    A co do samej istoty mojego wystąpienia, to w imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu w sprawie projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego, podpisanej w Moskwie dnia 14 grudnia 2011 r. Jestem posłem sprawozdawcą z uwagi na to, że jestem mieszkańcem Braniewa i Obwód Kaliningradzki znam bardzo dobrze jeszcze z czasu prowadzenia mojej działalności. Wspominam ten cały okres bardzo dobrze i będę tutaj bronił tego projektu ustawy.

    Kontakty Polski z krajami sąsiadującymi są niezwykle istotne, pozytywnie wpływają na nasz kraj: pobudzają gospodarkę, turystykę czy intensyfikują kontakty międzyludzkie. Jednym z naszych sąsiadów, obok Niemiec czy Czech, jest właśnie Federacja Rosyjska. Umowa z nią przyczyni się do rozwoju partnerstwa strategicznego zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej, zgodnie zresztą z priorytetowymi celami określonymi w planie działania dotyczącym wspólnej przestrzeni, wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w zakresie współpracy transgranicznej.

    Ratyfikowanie tej umowy wiązałoby się z wieloma ułatwieniami zarówno dla obywateli Federacji Rosyjskiej, jak i dla mieszkańców polskiej strefy przygranicznej. Jednym z tych ułatwień byłoby zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli, którzy są posiadaczami zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego, zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady z dnia 21 grudnia 2006 r. Ułatwienia te dotyczyłyby Obwodu Kaliningradzkiego, a przede wszystkim terenów województwa warmińsko-mazurskiego, aż po województwo pomorskie z Gdańskiem i Gdynią włącznie.

    Jeżeli chodzi o skutki społeczne, to są one jak najbardziej pozytywne. Znacząco zostaną ułatwione bezpośrednie kontakty, jeśli chodzi o względy społeczne, kulturalne, turystyczne, rodzinne i ekonomiczne. Stosowanie tej umowy nie będzie generować zagrożeń zarówno dla porządku publicznego, jak i dla bezpieczeństwa państwa, ponieważ wnioski o wydanie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego będą rozpatrywane przez konsulów z wykorzystaniem przepisów i procedur przewidzianych dla rozpatrywania wniosków o wydanie wizy. Ponadto osoby te będą sprawdzane w wykazie cudzoziemców. Jeżeli chodzi o skutki gospodarcze, to związanie się tą umową powinno mieć pozytywny wpływ na gospodarkę, a w szczególności na rynek pracy i rozwój regionalny. (Dzwonek)

    Reasumując, ratyfikowanie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego może przynieść wiele korzyści. Wspomoże ona handel, turystykę, wzbogaci rynek pracy i rozwój regionalny. Ruch Palikota poprze projekt tej ustawy.

    A teraz do posłów z tej strony, ze skrajnej prawicy. Jest to właśnie droga do unikania drogi do katastrofy smoleńskiej. Jeśli mamy wyciągać jakieś wnioski, to właśnie takie jak zniesienie małego ruchu granicznego. Czy nie zaczniecie normalnie funkcjonować, tak jak oczekuje tego od was znaczna część społeczeństwa? Apeluję do posłów PiS i Solidarnej Polski, żeby w końcu wyzbyli się pozornych antypatii i fobii. Do posłów PiS: niedługo będą święta i na pewno będzie okazja, że ci biedni rolnicy zamieszkujący tereny ściśle przylegające do granicy z obwodem kaliningradzkim będą bić świnie. Chętnie wezmę od nich parę mózgów, żebyście sobie je wymienili. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Wojciech Penkalski - Wystąpienie z dnia 14 marca 2012 roku.


72 wyświetleń