Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Wojciech Penkalski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym odnieść się do kwestii drogi tranzytowej, tj. tzw. berlinki, stanowiącej połączenie z obwodem kaliningradzkim. Berlinka jest drogą ekspresową będącą częścią koncepcji z lat przedwojennych, a mianowicie połączenia Berlina z Prusami. Oprócz niewątpliwych korzyści, jakie ta inwestycja przyniosła, dotyczących dogodności podróżowania, istnieją także koszty społeczne z nią związane. Koszty te ponoszą mieszkańcy biednych gmin wiejskich, lokalne społeczności, które na swoim terenie posiadają węzły komunikacyjne znajdujące się na niezamieszkanych obszarach polno-leśnych.

    Po powstaniu tej drogi ekspresowej pojawiło się wiele utrudnień w życiu lokalnego społeczeństwa, m.in. brak bezpośredniego dostępu do drogi, w związku z czym mieszkańcy zmuszeni są do użytkowania wąskich dróg dojazdowych, aby wjechać na drogę ekspresową. Droga dla pojazdów ciężarowych jest drogą płatną, natomiast z drogi tej nie mogą korzystać piesi, rowerzyści, pojazdy wolnobieżne ani maszyny rolnicze.

    Innym problemem jest regulowanie płatności za oświetlenie dróg tranzytowych z podatków lokalnych. Zawiłości prawne w kwestii oświetlenia miejsc publicznych doprowadziły do sytuacji, w której Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na drogach ekspresowych instaluje oświetlenie, łamiąc przepisy prawa zawarte w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. Art. 18 ust. 1 ustawy wskazuje, że do zadań własnych gminy należy: planowanie i organizacja zaopatrzenia w energię elektryczną, jak również planowanie i finansowanie oświetlenia terenów i dróg publicznych. Jak wynika z art. 18, gmina planuje, wykonuje i w następstwie ponosi koszt oświetlenia. W art. 18 ust. 3 ww. ustawy wyłącza się obowiązek oświetlenia autostrad i dróg krajowych w rozumieniu przepisów o autostradach płatnych.

    Ustawa z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym stanowi, iż Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, które drogi ekspresowe będą eksploatowane jako płatne. Do chwili obecnej nie ukazał się taki akt prawny. Od deklaracji tych upłynęło 17 lat i nie jest to opieszałość ministra. Taka kategoria dróg: płatne drogi ekspresowe, już nie istnieje.

    Mając na uwadze powyższy stan rzeczy, zwracam się do pana ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej o podjęcie prac dotyczących zmiany zapisu art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, o zastąpienie zapisu o treści: ˝Przepisy ust. 1 pkt 2 i 3 nie mają zastosowania do autostrad i dróg ekspresowych w rozumieniu przepisów o autostradach płatnych˝ zapisem: ˝Przepisy ust. 1 pkt 2 i 3 nie mają zastosowania do autostrad i dróg ekspresowych˝. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Wojciech Penkalski - Oświadczenie z dnia 28 lutego 2012 roku.


180 wyświetleń