Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym (druk nr 115).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym.

    Zaproponowana poselska nowelizacja ustawy o podatku rolnym wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tak rolników, jak również samorządowców naliczających i pobierających podatek rolny. Celem zaproponowanych zmian jest taka modyfikacja sposobu obliczania podatku, by jako podstawę przyjąć średnią cenę żyta z jedenastu kwartałów poprzedzających IV kwartał przed rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego a nie, jak dotychczas, z trzech kwartałów. Wydłużenie okresu obliczania średniej ceny skupu żyta przyczyni się do ustabilizowania i urealnienia wartości naliczanego podatku. Nie będzie ona ulegać, tak jak chociażby w dwóch ostatnich latach, okresowym, sięgającym prawie 100% wahaniom cen na rynku zbóż. Takie rozwiązanie pozwoli także rolnikom racjonalnie planować wydatki, a samorządowcom - przychody z tego tytułu.

    Możliwy radykalny wzrost podatku rolnego w 2012 r. prawie o 100% to przy malejących z roku na rok dochodach rolników, które prawdopodobnie spowodowane są ciągłym wzrostem kosztów prowadzonej produkcji rolnej, kolejny bardzo istotny wydatek, którego większość małych gospodarstw nie byłaby w stanie ponieść, a lawina wniosków kierowanych do gmin o umorzenie podatku albo odroczenie terminu jego płatności spowodowałaby dużą destabilizację w samorządowych budżetach, szczególnie tych, dla których podatek rolny jest podstawowym źródłem dochodu.

    Projekt ustawy przewiduje także 14-dniowy okres vacatio legis i wejście w życie nowego systemu naliczania podatku rolnego już w roku 2012. Ten właśnie zapis o wprowadzeniu nowych przepisów w życie po 14 dniach od uchwalenia ustawy budzi nasze wątpliwości, gdyż obowiązująca Ordynacja podatkowa wyraża zasadę, z przepisów jej jednoznacznie wynika, że wysokość zobowiązania podatkowego ustala się na rok kalendarzowy od 1 stycznia do 31 grudnia i w trakcie tego roku nie należy wprowadzać zmian w prawie podatkowym. Tę właśnie konstytucyjną zasadę na etapie dalszego procesu legislacyjnego należy poddać szczególnej analizie i wyjaśnić w oparciu o ten konkretny przypadek.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera intencje zapisów proponowanej nowelizacji ustawy o podatku rolnym, popiera także wniosek o skierowanie tego projektu do dalszego procedowania w merytorycznych komisjach. Dziękuję bardzo.



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 16 lutego 2012 roku.


96 wyświetleń

Zobacz także: