Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Informacja Rady Ministrów o realizacji działań wynikających z ˝Krajowego programu przeciwdziałania narkomanii˝ w 2013 r. (druk nr 2852) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 3125).


Poseł Jacek Kwiatkowski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt zaprezentować stanowisko Klubu Poselskiego Twój Ruch wobec tego punktu obrad Sejmu.

    Zanim wszedłem tutaj na salę, jeden z informacyjnych programów telewizyjnych podawał wiadomość o wykryciu haszyszu w pomarańczach. Oczywiście dziennikarze zaprezentowali materiał filmowy, który pokazywał wykrycie 62 kg haszyszu w składzie, w samochodowym transporcie pomarańczy. Mówiliśmy przed chwilą, padały tutaj takie stwierdzenia, co wynikało z tego raportu czy z tej informacji, że haszysz i marihuana to w tej chwili najpopularniejsze narkotyki z tych dostępnych obecnie na rynku, co związane jest z niską ceną tych właśnie narkotyków, w wyniku czego młodzi ludzie automatycznie po nie sięgają.

    Ale może wrócę do historii. W 2010 r. pan Donald Tusk, i taki jest tytuł artykułu w jednej z gazet: ˝Tusk: Dopalacze zagrażające życiu będą zakazane˝... Przedstawię fragment tego artykułu: ˝Pan premier Donald Tusk zapowiedział w niedzielę, że tzw. dopalacze, które zagrażają zdrowiu i życiu, będą zakazane. Poinformował, że przygotowane są nowe przepisy, które umożliwiają bezwzględną i skuteczną walkę. W jej prowadzeniu szef rządu liczy na solidarną pomoc obywateli˝. Następny tytuł ˝Premier Tusk zlikwidował dopalacze˝. To też artykuł z 2010 r.

    Dzisiaj mówimy o 2013 r. W 2013 r. może znaleźć w gazetach takie nagłówki: ˝Dopalacze w lokalu posła˝. Dodam, że akurat w tym przypadku, jeśli chodzi o te dopalacze w lokalu posła, dotyczy to mnie osobiście, ponieważ ja i moja żona jesteśmy właścicielami tego lokalu, wynajęliśmy ten lokal, oczywiście w dobrej wierze. Niestety prawo nie stoi po stronie najemców. Właśnie taka grupa bez problemu potrafiła sprzedawać dopalacze w naszym lokalu i takie instytucje jak Policja czy sanepid przez pierwsze miesiące były wobec tego bezradne.

    Kolejny tytuł: ˝Dopalacze w Poznaniu: na Wildzie możesz je kupić u pana profesora˝. I tutaj podobna sytuacja - pan profesor, oczywiście znana postać w Poznaniu, też był właścicielem lokalu, też nie mógł nic zrobić, oczywiście też padł ofiarą naszego obecnego systemu. Kolejny przykład, teraz z podwórka pana marszałka Sejmu, bo chodzi o Zagórów, powiat słupecki. ˝Zabiły ją dopalacze˝. Cytuję: ˝W organizmie 15-latki z Zagórowa stwierdzono obecność dwóch rodzajów dopalaczy, najprawdopodobniej to one spowodowały atak serca, który dla nastolatki okazał się śmiertelny. Śmierć Patrycji wstrząsnęła całym powiatem, w nocy z 13 na 14 sierpnia br., czyli tego 2013 r., ojciec znalazł ją nieprzytomną przed domem Kamila K., lat 21˝. 15-latka padła ofiarą obecnego prawa, gdyż pewnie bez problemu kupiła dopalacze, które do dzisiaj są wszechobecne. Zapewne gdybym chciał teraz kupić jakiekolwiek dopalacze, to w Warszawie zdobyłbym je bez problemu.

    Teraz może odniosę się do wypowiedzi pani posłanki Muchy, która mówiła między innymi przed chwilą o wszechstronnych działaniach rządu. Jest pytanie, na ile te wszechstronne działania rządu są skuteczne. Co rząd zrobił przez te lata, właśnie od tego roku 2010 do 2014? Bo jeżeli chodzi o walkę z dopalaczami, to niestety nie mieliśmy żadnych konkretnych uregulowań i dalej mamy masowe zatrucia dopalaczami, jest duża liczba przypadków śmiertelnych czy osób, które zapadły na zdrowiu.

    Pani posłanka Mucha odnosiła się też do bezproblemowego zakupu leków, które są zamiennikami narkotyków. Przyznam, że robiłem takie rozeznanie, zapytałem w kilku aptekach o te lekarstwa - nie będę podawał ich nazw - i wielu aptekarzy nawet nie wnikało w to, po co mają być sprzedawane, tylko bez problemu je dawało, ale były też takie osoby, które pytały, dla kogą one są, czy czasami nie proszą rodziców dzieci o ich zakup, bo wiedziały, że ich większa ilość powoduje odpowiednie działanie, inne niż ich przewidywane działanie jako wyrobu medycznego.

    Kolejna sprawa, jeżeli chodzi o ten raport, co mnie bardzo mocno dziwi, a co też było wyszczególnione, to to, że w 2013 r. zlikwidowano 67 grup przestępczych. Niestety nie ma w tym raporcie żadnych informacji, choć mówimy, co jest medialne, że zlikwidowano te grupy przestępcze, czy były jakiekolwiek wyroki sądowe, czy te sprawy trwają. A patrząc na życie, na to, co się dzieje w sądach, widzimy, że te postępowania najczęściej trwają latami i w wielu przypadkach są umarzane, a nawet jeżeli są wyroki skazujące, ale trwają te postępowania latami, to te grupy w międzyczasie potrafią się bez problemu przebranżowić, inaczej zorganizować, bo wiele z tych osób jest na wolności.

    Dodam może jeszcze - to też bardzo ciekawa informacja - że corocznie zwiększa się liczba nielegalnych upraw marihuany wykrywanych przez policję. I tutaj jest pytanie, czy zwiększa się ona dlatego, że jest większa skuteczność policji, czy, jak pokazuje praktyka, co łatwo to można zauważyć w wypadku ludzi, którzy używają marihuany, więcej powstaje po prostu nielegalnych upraw marihuany gdzieś w domach, bo wiele osób ją uprawia, a większa ilość tych upraw automatycznie powoduje też przy okazji większy odsetek ich wykrywalności. I tu pojawia się pytanie, czy nie należy uregulować produkcji, dystrybucji marihuany, patrząc na to, co dzisiaj robi rząd amerykański, który podszedł inaczej do kwestii marihuany i potrafi ściągać gigantyczne podatki z tytułu jej dystrybucji, a co za tym idzie, przeznacza automatycznie więcej środków na walkę i profilaktykę, jeżeli chodzi o narkotyki.

    I też to bardzo ciekawa informacja, że produkcja narkotyków syntetycznych nie ogranicza się tylko do laboratoriów amfetaminy, jak to było kilka lat temu. Nie ma się co dziwić, jeżeli grupy przestępcze zarabiają gigantyczne pieniądze na dystrybucji różnego rodzaju narkotyków, to przeznaczają też jak każda korporacja duże pieniądze na badania i rozwój naukowy. Wiadomo, jest to biznes dla tych grup i te grupy będą inwestowały, żeby zapewnić sobie nowe zyski. A przestępczość, jaką dzisiaj mamy, w XXI w., to nie jest już taka przestępczość jak ileś lat temu, kiedy używano rozwiązań siłowych. Dzisiaj to są odpowiedni ludzie, tacy, którzy mają wysokie kwalifikacje i są kuszeni odpowiednimi pieniędzmi, żeby wejść w ten biznes narkotykowy czy zająć się jakąś tam inną zorganizowaną przestępczością, np. w dziedzinie elektronicznej.

    Na zakończenie może dodam, że kolejny raz w tej kadencji mamy do czynienia z brakiem wizji, jak skutecznie przeciwdziałać zażywaniu narkotyków, w szczególności przez osoby niepełnoletnie. Któryś już raz z rzędu nad tym debatujemy i niestety dalej rząd nie ma wizji i nic w tym kierunku nie robi. Jeśli ktoś uważa, że obecne prawo i profilaktyka są prawidłowe, to jest w błędzie. Jedynym skutecznym narzędziem jest zarządzanie przez państwo dostępem do marihuany przez jej reglamentację. Państwo może kontrolować sprzedaż. To daje nam nie tylko dochód i środki na profilaktykę, ale i zabiera możliwość sprzedaży nielegalnym dilerom, którzy będą ograniczeni w swej działalności, a może będą wtedy legalnie sprzedawali marihuanę.

    No i na koniec wnoszę o odrzucenie tej informacji w imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch. Dziękuję.Poseł Jacek Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.


55 wyświetleń

Zobacz także: