Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2265 i 2474).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawiam stanowisko wobec sprawozdania Komisji Gospodarki oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz niektórych innych ustaw.

    Zasadniczym celem projektu nowelizacji ustawy jest zlikwidowanie obecnie istniejących barier i ograniczeń w postępowaniu upadłościowym w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Dotychczas obowiązujące przepisy ustawy są, jak wykazała praktyka, zbyt rygorystyczne pod względem formalnym. Wystarczą bowiem drobne uchybienia dłużnika, aby obligatoryjnie i niezależnie od istotności danego uchybienia postępowanie umorzyć. Dodatkowo obowiązujące prawo nakłada stosunkowo wysoką barierę kosztów takiego postępowania, co budzi uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, gdyż uzależnia dostęp do możliwości oddłużenia od kryterium czysto majątkowego. W efekcie prawo upadłościowe w stosunku do osób nieprowadzących działalności gospodarczej pozostaje w praktyce martwe, bowiem w okresie jego obowiązywania, od 31 marca 2009 r. do końca 2012 r., wydano zaledwie 60 postanowień o ogłoszeniu upadłości na 2161 złożonych wniosków.

    Nowelizacja zakłada redukcję barier w dostępie do oddłużenia, z uwzględnieniem słusznych interesów wierzycieli.

    Jesteśmy przekonani, że proponowane zmiany stanowią krok w kierunku umożliwienia szerszej grupie osób zainteresowanych skorzystania z możliwości wyjścia z trudnej sytuacji życiowej. Ponadto znaczące obniżenie kosztów opłaty stałej z 200 do 30 zł spowoduje zlikwidowanie uciążliwej bariery finansowej, uniemożliwiającej ludziom znajdującym się w tragicznej sytuacji finansowej skorzystanie z przysługujących im praw. Należy mieć świadomość, że omawiane postępowanie upadłościowe dotyczy w znacznej mierze nie tyle ludzi lekkomyślnych i niegospodarnych, co dłużników pozbawionych całkowicie możliwości zarobkowania na skutek zdarzeń losowych w postaci ciężkiej choroby czy niepełnosprawności. Dla takich osób i ich rodzin proponowane ułatwienia w postępowaniu upadłościowym stanowią jedyne możliwe rozwiązanie ich problemów, pozwalając w efekcie na ustabilizowanie ich sytuacji życiowej, a także na ograniczenie wykluczenia społecznego i zjawiska dziedziczenia bezradności przez następne pokolenia. Rozwiązanie tego problemu jest zatem głęboko uzasadnione względami humanitarnymi i społecznymi. Warto także zauważyć, że brak realnej możliwości skorzystania z instytucji postępowania upadłościowego przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej powoduje w dalszej konsekwencji wzrost wydatków budżetowych na opiekę społeczną oraz powiększanie się grupy osób trwale wytrąconych z obiegu pracy.

    Uwzględniając podniesione wyżej argumenty, jak również mając na uwadze sytuację osób będących w stanie upadłości oraz wierzycieli, Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera przedłożony projekt ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


56 wyświetleń

Zobacz także: