Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 2330).


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mamy pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

    Jest to kolejny projekt, nawet nie tylko w dniu dzisiejszym czy na tym posiedzeniu Sejmu, którego głównym celem jest poszerzenie bazy podatkowej poprzez uszczelnianie systemu podatkowego czy też wprowadzenie nowych podatków, o czym będziemy mówić jeszcze w dalszej części obrad Wysokiej Izby. To jest także kolejny projekt wpisujący się w strategię powiększania wymiaru podatku poprzez powiększanie bazy, ale także wskaźników podatkowych, chodzi o likwidację ulg podatkowych, co następuje praktycznie od lat. Tylko niewielu zastanawia się nad tym, jak na tym wszystkim wychodzi nasza gospodarka i jaki jest stan finansów publicznych. Chodzi o to, jaki rzeczywiście wpływ mają tego typu działania, często bardzo restrykcyjne - w tej chwili nie odnoszę się akurat do tego projektu - na stan finansów publicznych, na przejrzystość i jednoznaczność naszych przepisów podatkowych. W tym przypadku mamy kontynuację zmian w podatku dochodowym od osób prawnych i osób fizycznych. Wcześniej mieliśmy dwie odrębne regulacje dotyczące między innymi objęcia podatkiem CIT spółek akcyjnych czy też komandytowych. Było to przedmiotem obrad Wysokiej Izby, podczas których było wiele kontrowersyjnych wypowiedzi i zachowań nie tylko posłów, ale także ludzi, którzy działają na co dzień w gospodarce. Teraz mamy zająć się regulacjami zwalczającymi szkodliwą czy nieuczciwą konkurencję ze strony tzw. państw rajów podatkowych. Przypominam sobie, że podczas kolejnych posiedzeń Sejmu wielokrotnie w Wysokiej Izbie omawialiśmy kwestię dotyczącą uszczelniania systemów podatkowych poprzez podpisywanie umów wzajemnych z różnymi krajami świata, nie tylko z Unii Europejskiej, które do tej pory stosowały bądź jeszcze stosują preferencyjne zasady opodatkowania dające możliwość wyboru przez przedsiębiorcę miejsca, w którym ten podatek jest płacony. W tym momencie chciałbym zapytać pana ministra, jak wygląda wzajemność między naszym krajem a tzw. krajami rajami podatkowymi, jeżeli chodzi o realizację tych umów, które często były ratyfikowane w Wysokiej Izbie. Czy są jakieś kolejne perspektywy, jeżeli chodzi o uszczelnianie tego systemu poprzez tego typu ratyfikacje, wzajemne umowy i zobowiązania międzypaństwowe?

    Oczywiście dzisiaj w polskim prawie mamy możliwość odraczania lub unikania opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych, jak się to ładnie nazywa, systemach podatkowych. Oczywiście w tej ustawie ta praktyka jest zauważona i wprowadza się pewien mechanizm, który w jakiejś części - oczywiście trudno mi w tej chwili wyważyć, jak bardzo - ma ograniczyć tego typu praktyki. Ten cel ma być osiągnięty poprzez opodatkowanie dochodów skontrolowanych spółek zagranicznych w Polsce. Oczywiście definicja kontrolowanych spółek zagranicznych i pewnych kryteriów, które muszą być spełnione, żeby one temu rygorowi były poddane, jest wpisana w tę ustawę. Nie będę tego powtarzał, bowiem wielu posłów robiło to przede mną. Ten projekt przewiduje też wprowadzenie nowego prawa wyboru przez podatników metody zaliczania odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów, oczywiście po spełnieniu kolejnych wymagań, kryteriów, które być może są sztywne. Na ile będą sztywne, czy będzie można je obejść łatwo, czy niezbyt łatwo, to wykaże dopiero praktyka.

    Projektowana nowelizacja wprowadza bardzo wiele szczegółowych regulacji. Jest ich, jak dobrze wyliczyłem, w tym projekcie ustawy około 30. Trudno się po kolei do wszystkich odnosić, ale jedno jest pewne - te regulacje, w zależności od tego, o jaką kategorię chodzi, w większym bądź mniejszym zakresie idą w kierunku eliminacji mechanizmów wykorzystywanych w celu optymalizacji podatkowej. Cel jest jeden - ograniczenie tego rodzaju możliwości uciekania z podatkami z Polski do tzw. krajów rajów podatkowych. Oczywiście ten projekt ustawy promuje, i to jest cenne, innowacyjność gospodarki, dostosowując w tym zakresie polskie prawo do prawa unijnego. Są to regulacje, które przecież wszyscy powinniśmy poprzeć, które popieramy.

    Wracając do tematu nowej regulacji, to jest opodatkowania dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych, chciałbym powiedzieć, że ta zasada powszechnie obowiązuje w bardzo wielu krajach świata, nie tylko Unii Europejskiej. (Dzwonek) Tę zasadę stosują nie tylko mocarstwa militarne, ale też gospodarcze całego świata, takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Finlandia, Wielka Brytania, Szwecja, Niemcy, Francja itd. Można byłoby wymieniać je tu po kolei. Dziwię się, że dopiero teraz, po wielu latach stosowania tej zasady, odkryliśmy potrzebę uszczelnienia naszego systemu podatkowego, przynajmniej w tym zakresie.

    Projekt ten idzie w dobrym kierunku i Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej deklaruje gotowość podjęcia prac nad nim podczas kolejnych obrad Wysokiej Izby i posiedzeń Komisji Finansów Publicznych. Wnosimy o przekazanie go do dalszych prac legislacyjnych. Dziękuję.



Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 07 maja 2014 roku.


103 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Ryszard Zbrzyzny - wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uprawnieniach do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o realizacji zadań...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy