Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Mam ten znaczek w klapie marynarki, bo to jest znaczek upamiętniający 25. rocznicę ustanowienia przez Organizację Narodów Zjednoczonych międzynarodowego dnia seniora. Solidaryzujemy się z tą grupą polskiego i międzynarodowego społeczeństwa, dlatego pozwoliłem sobie dzisiaj wystąpić z tym znaczkiem.

    Chciałbym serdecznie podziękować za tę debatę. Powiem, że tak właściwie za bardzo nie różnimy się w ocenie sytuacji, to jest tylko kwestia punktu odniesienia. Sytuacja osób starszych w Polsce - delikatnie rzecz nazywając - jest trudna. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele jest do zrobienia. Jest to chyba ważne, że zdajemy sobie z tego sprawę, wiemy, jaka jest sytuacja. Mało tego, my nieprzypadkowo zaproponowaliśmy tę debatę, bowiem dwa lata temu po raz pierwszy w historii polskiego Sejmu taką debatę zainicjował nasz klub Sojusz Lewicy Demokratycznej. Od dwóch lat praktycznie borykamy się z tymi samymi problemami i nie jest tak, że prowadzona jest tylko jakaś czcza rozmowa, dyskusja, bo wychodzimy z inicjatywami. Przypomnę, że w lasce marszałkowskiej czy też w komisjach sejmowych są projekty ustaw, które korespondują z tym, o czym przed chwilą mówiliśmy. Jeśli chodzi o kwestie emerytalne, to przypomnę, że od 5 lat w Wysokim Sejmie jest projekt ustawy o emeryturach i rentach zakładający, że uprawnienia do emerytury mogą otrzymać kobiety po 35 latach pracy, chodzi o okresy składkowe, a po 40 latach mężczyźni. To jest projekt obywatelski, pod którym podpisały się setki tysięcy obywateli, projekt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. To jest projekt, który rozwiązuje problem ludzi, którzy kończą 60 lat i nie mają żadnej pracy. Pracowali przez 40 lat w pełnym wymiarze czasu i płacili składki, a dzisiaj idą do pomocy społecznej, gdzie odsyła nas pani minister. Jest to niemoralne, jest to wstydliwy temat. Tę ustawę należy jak najszybciej przeprowadzić przez Wysoką Izbę, aczkolwiek zdaję sobie sprawę z tego, że do końca tejże kadencji będzie już niewiele posiedzeń. Ale ten projekt ustawy ma ten walor, że jest to projekt obywatelski. W kolejnej kadencji Sejmu zostanie przeprowadzone kolejne jego pierwsze czytanie, już trzecie. Mam nadzieję, że kolejna kadencja Sejmu skończy się uchwaleniem tej ustawy, a nie opowiastkami, zapowiedziami ulżenia emerytom bądź rencistom. Bo co to jest 200, 350 czy 100 zł jednorazowego dodatku do emerytury, co proponuje Platforma Obywatelska w roku 2016, do tego waloryzacja 100,52%? Myślę, że warto powiedzieć, że 100,52% to jest wzrost świadczenia o 0,5 punktu procentowego. To jest wręcz niezauważalne, a kosztowne. A jednorazówka ma to w sobie, że w kolejnym okresie waloryzacyjnym w roku 2017 podstawa waloryzacji zostanie ta sama, bowiem jednorazówka nie jest brana pod uwagę, jeśli chodzi o podstawę waloryzacji. My proponujemy podwyższyć minimalne świadczenia w sposób systemowy o 200 zł, co będzie przekładało się na wyższą podstawę w kolejnych okresach waloryzacyjnych. Niestety ten projekt ustawy w Sejmie nie zostanie uchwalony, został zablokowany przez większość parlamentarną.

    W Sejmie jest też projekt ustawy o bezpłatnych lekach, chciałem powiedzieć: refundowanych. Chodzi o leki refundowane dla ludzi starszych po 75. roku życia. W skali kraju jest to koszt wielkości ok. 200 mln zł. To żaden koszt dla budżetu państwa, a rozwiązuje to bardzo poważny problem ludzi starszych, których nie stać na to, żeby wykupić te podstawowe, niezbędne do funkcjonowania leki, niezbędne do tego, by ci ludzie mogli w miarę sprawnie funkcjonować. Bardzo często bywa tak, że emeryt przychodzi do punktu aptecznego i albo odchodzi z kwitkiem, bo nie stać go na wykupienie leków, albo wykupuje tylko wybrane leki i w takiej ilości, na jaką go stać. Nie możemy na to pozwolić, stąd ten projekt ustawy.

    Ubolewam nad tym, że jeden z senatorów Platformy Obywatelskiej, nazwiska nie będę wymieniał, bo nie chodzi o ujawnianie nazwiska...

    (Głos z sali: A może jednak?)

    ...chwali się na Facebooku tym, że zablokował tę ustawę w Senacie. Nie wiem, na ile skutecznie, pewnie okaże się to niebawem. Ostatnie posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 8 i 9 (Dzwonek) października bieżącego roku.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej podnosi temat osób starszych, bowiem Platforma Obywatelska niepotrzebnie w swoim programie wyborczym wprowadziła na sztandary kwestie emerytalne i rentowe. Mamy poważne wątpliwości odnośnie do ich realizacji. Nie można ludzi oszukiwać, trzeba mówić prawdę, choćby była ona najtrudniejsza. Dziękuję za uwagę.Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy seniorom, funkcjonowania systemu emerytalnego oraz jego finansowania


161 wyświetleń
Zobacz także:


Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Ryszard Zbrzyzny - wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uprawnieniach do...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o realizacji zadań...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy