Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o:
  1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów,
  2) rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego
  (druki nr 1383, 1703 i 2124).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Gospodarki o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

    Potrzeba dokonania zmian w dotychczasowej ustawie wynika głównie z potrzeby wzmocnienia na rynku pozycji słabszych przedsiębiorców, ale także konsumentów. Najważniejsze zmiany w odniesieniu do obecnie obowiązującej ustawy to m.in. wprowadzenie dwustopniowego postępowania antymonopolowego w sprawach koncentracji. Aktualnie postępowanie nie powinno trwać dłużej niż dwa miesiące. Wnioskodawcy proponują skrócenie tego okresu do jednego miesiąca, argumentując, że dla ok. 80% postępowań ten czasokres jest wystarczający. Natomiast w przypadku spraw trudnych i skomplikowanych przewidują wydłużenie postępowania o kolejne 4 miesiące.

    Projekt przewiduje też doprecyzowanie uprawnień kontrolnych polegające na wskazaniu w upoważnieniu kontrolnym czasu trwania kontroli oraz wyraźnie określa zakres i charakter przepisów, w oparciu o które mogą być prowadzone przeszukania u przedsiębiorcy. Wnioskodawcy doprecyzowują także przesłanki, które mogą stanowić podstawę do nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorcę oraz osobę zarządzającą, wprowadzają także do ustawy instytucję dobrowolnego poddania się karze pieniężnej. Chodzi tu głównie o uproszczenie i przyspieszenie postępowania antymonopolowego i sprawniejsze eliminowanie praktyk ograniczających konkurencję.

    Zarówno poselski projekt ustawy, jak i projekt rządowy zmierzają do wydłużenia do 5 lat terminu pozwalającego prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wszczęcie postępowania w sprawie praktyk ograniczających nieuczciwą konkurencję. Obecnie funkcjonujący przepis art. 93 ogranicza kompetencje organu antymonopolowego do wszczynania takich postępowań do jednego roku liczonego od końca roku, w którym zaprzestano stosowania takiej praktyki. Mój klub podziela obawy i zastrzeżenia Sądu Najwyższego. Również dostrzegamy, że tak znaczne wydłużenie terminu pozwalającego na wszczęcie postępowania może nie służyć pewności obrotu oraz może zniechęcać organ kontrolny do szybkich interwencji na rynku.

    Omawiany projekt wprowadza także rozwiązania, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie interesów konsumentów w przypadku naruszenia ich praw przez przedsiębiorców. Ustawa przewiduje w tym zakresie upoważnienie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ostrzegania konsumentów o możliwości wprowadzenia ich w błąd, na przykład w wyniku nieprawdziwej reklamy, jak też do podania do publicznej wiadomości, że zachowanie danego przedsiębiorcy może rodzić lub rodzi negatywne skutki dla zbiorowego interesu konsumentów.

    Projekt ustawy zawiera także wiele zmian o charakterze doprecyzowującym, mających na celu poprawę zapisów legislacyjnych, lepszą ich czytelność i jednoznaczność interpretacyjną. W ramach konsultacji projekt ten został przesłany do zaopiniowana 153 podmiotom, których uwagi w części zostały uwzględnione w toku dalszych prac rządowych.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej generalnie popiera zaproponowane zmiany. Dziękuję bardzo.



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2014 roku.


54 wyświetleń

Zobacz także: