Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotą Bahamów o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu do tej Umowy, podpisanych w Nowym Jorku dnia 28 czerwca 2013 r. (druki nr 1887 i 1937).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotą Bahamów o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu do tej Umowy, podpisanych w Nowym Jorku dnia 28 czerwca 2013 r.

    Niniejsza umowa jest pierwszą dwustronną umową regulującą wymianę informacji podatkowych. Wspólnota Bahamów, mały wyspiarski kraj położony w rejonie Ameryki Północnej, do niedawna określana była mianem raju podatkowego. Wzajemne roczne obroty handlowe z Polską mają wartość około 500 mln dolarów. Podatki, których dotyczy umowa, to w przypadku Polski podatek dochodowy od osób prawnych i osób fizycznych, w przypadku Wspólnoty Bahamów wszystkie podatki bez względu na ich rodzaj i nazwę. Umowa ogranicza się do wymiany informacji na wniosek oraz określa, jakie warunki wniosek ma spełnić. Przewiduje również okoliczności, w których wniosek może zostać odrzucony, szczególnie polegające na tym, że przekazywane informacje mogą naruszać tajemnicę handlową, gospodarczą lub kupiecką. Umowa zobowiązuje także strony do traktowania wzajemnie przekazywanych informacji jako poufnych i wykorzystywania ich tylko do celów podatkowych.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera omawiany projekt ustawy. Dziękuję bardzo.



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2013 roku.


72 wyświetleń

Zobacz także: