Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i niektórych innych ustaw (druki nr 992 i 1822).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko odnośnie do sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i niektórych innych ustaw.

    Celem nowelizacji pięciu przedmiotowych ustaw jest wprowadzenie do polskiego systemu prawnego regulacji dotyczących zwiększenia poziomu ochrony interesów konsumentów w relacjach z różnymi instytucjami finansowymi oraz zobowiązanie polskich instytucji nadzoru nad rynkami finansowymi do prowadzenia częstszych i bardziej skutecznych akcji informacyjno-edukacyjnych, by takie afery, jak afera Amber Gold i jej podobne, w której tysiące osób straciły dorobek całego życia, więcej nie miały miejsca.

    Art. 1 proponowanych zmian dotyczy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i zmierza do zobowiązania Komisji Nadzoru Finansowego do prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych celem zapewnienia jego prawidłowego funkcjonowania, stabilności oraz bezpieczeństwa i przejrzystości. W tym celu projektodawcy proponują, by Komisja Nadzoru Finansowego, chroniąc interesy jego uczestników, mogła publikować ostrzeżenia i komunikaty nie tylko na swojej stronie internetowej, ale także nieodpłatnie w publicznej radiofonii i telewizji. Chodzi tu przede wszystkim o zwiększenie świadomości społecznej i dotarcie do konsumentów podejmujących decyzje finansowe z informacją, które podmioty finansowe podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a które, jak na przykład parabanki - co się często zdarza - mogą stosować w swojej ofercie wobec klientów nieuczciwe praktyki.

    Do omawianego artykułu komisja wprowadziła istotną poprawkę. Proponuje się, by na stronie internetowej komisji były także podawane informacje o złożeniu przez komisję do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie podmiotów objętych nadzorem KNF oraz w sprawie postępowań wszczętych przez prokuraturę z urzędu, o których komisja została powiadomiona.

    Kolejne artykuły, art. 2, 3 i 4, odnoszą się do ustaw: Kodeks wykroczeń, Prawo bankowe oraz ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Proponowane zmiany wprowadzają sankcje za niedopełnienie obowiązku przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej konsumenta przed zawarciem umowy kredytowej oraz upoważniają banki i inne instytucje finansowe do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych zewnętrznym instytucjom kredytowym niezbędnych do oceny zdolności kredytowych.

    Art. 5 dotyczy nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim. Wprowadza regulacje dotyczące między innymi zamiany pojęcia ˝ocena ryzyka kredytowego˝ na pojęcie ˝ocena zdolności kredytowej˝. Projektodawcy chodzi o dostosowanie w tym zakresie powyższych definicji do prawa unijnego oraz zróżnicowanie ich znaczenia. Według wnioskodawców ocena ryzyka kredytowego jest pojęciem szerszym, dotyczy wszystkich transakcji kredytowych i ich skutków dla banku, natomiast ocena zdolności kredytowej to indywidualna ocena możliwości spłaty przez kredytobiorcę kredytu w określonych ratach i terminie.

    Ocena ta będzie dokonywana nie tylko, jak jest obecnie, na podstawie informacji zawartych w danych lub w zbiorze danych kredytodawcy, ale także na podstawie innych baz danych i zbiorów danych uzyskanych z innych źródeł, np. banków, izb gospodarczych, w tym także od konsumenta.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej pozytywnie ocenia proponowane zmiany. Przyczynią się one do pozyskania przez konsumentów szerszej wiedzy na temat rynku finansowego oraz funkcjonujących tam podmiotów. Ponadto obligują one do ściślejszej współpracy organy i instytucje finansowe w przedmiocie wzajemnej wymiany informacji i podawania określonych informacji do wiadomości publicznej, co niewątpliwie wpłynie na budowanie wzajemnego zaufania i ograniczy szkodliwe praktyki godzące najczęściej w interes nieświadomych konsumentów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 22 października 2013 roku.


86 wyświetleń

Zobacz także: