Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Indii o zmianie Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Indii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Warszawie dnia 21 czerwca 1989 r., podpisanego w Warszawie dnia 29 stycznia 2013 r. (druki nr 1569 i 1682).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Indii o zmianie Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Indii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

    Obecnie obowiązująca umowa między Polską a Republiką Indii w zakresie unikania podwójnego opodatkowania została zawarta w 1989 r. Od tego czasu w wyniku transformacji politycznej i gospodarczej istotnym zmianom uległy w naszym kraju stosunki ekonomiczno-fiskalne w zakresie omawianej regulacji.

    Dużemu zwiększeniu uległ również potencjał gospodarczy obydwu krajów. W roku 2012 obroty handlowe Polski z Indiami wyniosły prawie 2 mld dolarów amerykańskich.

    Międzynarodowy protokół zmieniający dotychczas obowiązującą umowę dotyczy po stronie polskiej podatków dochodowych od osób fizycznych i osób prawnych, po stronie indyjskiej - podatku dochodowego, z włączeniem wszelkich dopłat i podatku edukacyjnego regulowanego w tym kraju ustawą z 1961 r.

    Zmianie ulegnie też metoda obliczania podatku - z metody wyłączenia z progresją na metodę zaliczenia proporcjonalnego, co oznacza, że podatnik osiągający dochód w obydwóch państwach będzie obowiązany do zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem naliczonym w kraju rezydencji a podatkiem zapłaconym za granicą. Zmianie ulegną także stawki podatku z odsetek i dywidend z 15 do 10% oraz należności licencyjne z 22,5 do 15%.

    Istotną zmianą jest także wprowadzenie w postanowieniach dotyczących opodatkowania zysków majątkowych tzw. klauzuli nieruchomościowej. Pozwoli ona na opodatkowanie zysków z przeniesienia własności akcji i udziałów w spółkach, których majątek składa się głównie z nieruchomości, w państwie, w którym te nieruchomości się znajdują.

    Ponadto protokół reguluje zasady wymiany dwustronnych informacji podatkowych oraz wzajemną pomoc w poborze podatków.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera omawiany projekt ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 25 września 2013 roku.


92 wyświetleń

Zobacz także: