Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (druk nr 1725).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym.

    Celem omawianego projektu jest objęcie ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Obecnie wszystkie spółki osobowe są zwolnione od płacenia podatku CIT, a podatek dochodowy płacony jest na poziomie wspólników.

    Według rządu planowane zmiany mają zapewnić większą sprawiedliwość podatkową w prowadzeniu działalności gospodarczej, a także uszczelnić system podatku dochodowego. Obecnie w Polsce podwójnie opodatkowane mogą być tylko dochody uzyskiwane przez spółki kapitałowe, akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością.

    W przypadku spółek osobowych, w tym komandytowej i komandytowo-akcyjnej, podatek płacą tylko wspólnicy tych spółek. Nie ma opodatkowania na poziomie spółki. Podobnie naliczane są koszty, które ponoszą w trakcie swojej działalności spółki osobowe. Mimo że są to koszty działalności spółki, zgodnie z obowiązującym prawem stanowią koszty wspólników tej spółki, podlegają łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi kosztami tych osób. To powoduje, że spółki komandytowe, a szczególnie komandytowo-akcyjne, stają się coraz bardziej atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej, a ich liczba wzrosła w okresie ostatnich dziesięciu lat z kilkunastu do około 2 tys.

    Projekt ustawy wprowadza dwa poziomy opodatkowania podatku wypracowanego tak przez spółki komandytowe, jak i komandytowo-akcyjne, przy czym komplementariusz tak w jednej, jak i w drugiej spółce, jeżeli otrzyma wypłatę zysku spółki, będzie miał prawo odliczenia od podatku naliczonego kwoty podatku zapłaconego przez spółkę w takiej części, w jakiej podatek spółki obniżył naliczony mu zysk. Komandytariusze i akcjonariusze podlegać będą natomiast podwójnemu opodatkowaniu na poziomie spółki oraz w przypadku wypłaty zysków.

    Proponowane rozwiązania budzą jednak wiele kontrowersji, szczególnie wśród przedsiębiorców i ich organizacji, i tłumaczy się to jako kolejny skok rządu na kasę. Według opinii BCC proponowane zmiany będą niekorzystne dla polskiej gospodarki, nie przyniosą zakładanych korzyści, będą utwierdzeniem niestabilności polskiego systemu podatkowego, koniunkturalnego podejścia, co przełoży się na spadek atrakcyjności Polski z punktu widzenia inwestorów zagranicznych. Ponadto zmiany mogą spowodować przekształcenie spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych w inne spółki osobowe. Organizacje pracodawców w wątpliwość poddają także planowane zwiększanie dochodów budżetowych, wskazując, że podwójne opodatkowanie dochodów spowoduje zmniejszenie w tych spółkach środków przeznaczanych na inwestycje, a tym samym wystąpią mniejsze wpływy do budżetu państwa z podatku VAT.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej, pomimo pewnych wątpliwości co do rzeczywistych intencji proponowanych zmian, jest za skierowaniem tego projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 25 września 2013 roku.


124 wyświetleń

Zobacz także: