Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu (druki nr 1570 i 1609).


Poseł Wojciech Penkalski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W związku z procedowanym poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu, druk sejmowy nr 1570, proponuje się wprowadzenie nowych uregulowań prawnych w zakresie funkcjonowania Straży Marszałkowskiej. W obecnym stanie prawnym jest to umundurowana formacja podległa marszałkowi Sejmu, stanowi ona zarazem jedną z komórek organizacyjnych Sejmu.

    Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu wprowadza nowe uregulowania prawne w zakresie funkcjonowania Straży Marszałkowskiej. Uzasadniona wydaje się możliwość nadania tej formacji sztandaru. Sztandar to duma i wyraz prestiżu. Stała obecność Straży Marszałkowskiej w życiu parlamentarnym i jej niekwestionowana rola wymagają uhonorowania i dodatkowego zaakceptowania istnienia tej służby. W procedowanym projekcie racjonalnym rozwiązaniem jest legislacyjna droga nadania tego sztandaru w drodze zarządzenia wydanego przez marszałka Sejmu jako zwierzchnika Straży Marszałkowskiej.

    Kolizję prawną stanowią jednak zapisy pkt 2 i 3 art. 1 projektu, które dotyczą wymogów kwalifikacyjnych i postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do strażników Straży Marszałkowskiej. Umocowanie prawne polegające na scedowaniu na marszałka Sejmu uprawnień do określania w trybie zarządzenia sposobu postępowania kwalifikacyjnego i wymogów kwalifikacyjnych nie koresponduje z konstytucyjnym wymogiem uregulowania w trybie ustawowym decyzji wobec obywateli.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Kontrowersyjnym rozwiązaniem jest również propozycja upoważnienia szefa Kancelarii Sejmu w zakresie wyrażania zgody na tymczasowe, to jest próbne, jak to zostało określone w projekcie, zatrudnianie na stanowisku strażnika Straży Marszałkowskiej osób, które nie mają dopuszczenia do posiadania broni lub kwalifikacji pożarniczych, na czas niezbędny do ich uzupełnienia. Szczególny charakter tej służby, której celem jest realizacja zadań w zakresie ochrony obiektów Sejmu i Senatu oraz bezpieczeństwa osób przebywających w tych obiektach, wymaga przyjmowania do tej służby osób, które dysponują pełnią uprawnień i w sposób wyczerpujący spełniają wymogi związane z ubieganiem się o zatrudnienie na stanowisku strażnika Straży Marszałkowskiej, a tym samym prezentują natychmiastową gotowość do podjęcia zadań służbowych. Osoby nieposiadające tych uprawnień mogłyby stanowić tymczasową rezerwę kadrową do czasu ich uzyskania.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W związku z zapewnieniem, że budżet Kancelarii Sejmu dysponuje niezbędnymi środkami umożliwiającymi sfinansowanie wprowadzenia projektowanych zmian w ustawie o Biurze Ochrony Rządu, przy uwzględnieniu przedstawionych zastrzeżeń, klub Ruch Palikota popiera procedowany projekt ustawy. Dziękuję. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński)



Poseł Wojciech Penkalski - Wystąpienie z dnia 27 sierpnia 2013 roku.


98 wyświetleń