Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1236 i 1453).


Poseł Wojciech Penkalski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Ministrowie! Panie Generale! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Poselskiego Ruch Palikota wobec przedstawionego rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1236).

    Zamysłem ustawy jest sfinalizowanie wprowadzonych zmian w zakresie funkcjonowania systemu połączonych dowództw wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Przyjęcie ustawy uporządkuje system dowodzenia i zapewni mu optymalną efektywność. Reforma dowodzenia Siłami Zbrojnymi naszego państwa zakłada rozdzielenie funkcji planistycznych, dowodzenia ogólnego oraz dowodzenia operacyjnego. Przewidziane w koncepcji reformy uproszczenie struktury kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi między innymi przez połączenie działających obecnie czterech struktur dowodzenia w jedno Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, jak też stopniowa przebudowa struktur organizacyjnych dowództw niewątpliwie służyć będzie uzyskaniu wysokiego stopnia spójności poszczególnych komórek organizacyjnych. Zaplanowane zmiany dotyczące przekształcenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w organ planowania, doradztwa strategicznego i nadzoru należy uznać za korzystne z punktu widzenia wprowadzonej reformy.

    Wysoka Izbo! Dzięki planowanym zmianom pojawia się historyczna szansa na stworzenie nowoczesnych sprawnie działających struktur, adekwatnie do specyfiki przyjętych do wykonania zadań. Właściwym rozwiązaniem zabezpieczającym realizację tych zamierzeń wydaje się utrzymanie dotychczasowego stanu osobowego Sił Zbrojnych, niemniej jednak likwidacja stanowisk w dowództwach i instytucjach centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przeniesienie ich na niższy szczebel zmieni istniejące do tej pory dysproporcje wynikające z niewłaściwego stosunku liczby oficerów do podoficerów i szeregowych.

    W ramach alokacji zamierza się przeklasyfikować kilkaset etatów oficerskich o najwyższych stopniach etatowych na stopnie oficerów młodszych i podoficerów. W praktyce dowództwa batalionu, pułku, brygady i części dywizji zostaną wzmocnione kadrą oficerską. Zmiany te obejmą redukcję etatów oficerskich w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, w obecnych dowództwach rodzajów Sił Zbrojnych i Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych. Są to zmiany nowatorskie, ale konieczne. Ustalają one właściwy parytet kadrowy w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zmniejszona ma zostać jednocześnie liczba etatów generalskich. Nie ulega wątpliwości, że obecny stan osobowy generałów w polskiej armii jest zdecydowanie za wysoki. Sukcesywnie prowadzona jest polityka stopniowego wygaszania tych etatów - są one zastępowane etatami pułkownikowskimi, a generałowie przechodzą w stan spoczynku.

    Dzisiejsze oblicze polskiej armii nie może kojarzyć się z generalskimi przywilejami. Właściwie jej zaplecze tworzą szeregowi żołnierze, podoficerowie i kadra oficerska. To ich potencjał osobisty połączony z właściwym wyszkoleniem stanowi o mobilności polskiego wojska. To wielu z nich, anonimowych, służących w odległych garnizonach, jest gwarantem skuteczności polskiej armii.

    W swojej pracy poselskiej wielokrotnie miałem możliwość spotkania wspaniałych ludzi, żołnierzy niezmanierowanych, posiadających wysokie stopnie. Podziwiałem i podziwiam ich właściwy osąd aktualnej sytuacji w polskiej armii i troskę o jej dalsze losy. Wielu z nich odeszło już do rezerwy i zapewne pozostanie bezimiennymi, jednymi z wielu, którzy mieli zaszczyt nosić wojskowy mundur. Dziś chciałbym nie tylko jako poseł, ale też jako zwykły obywatel podziękować tej ogromnej rzeszy anonimowych żołnierzy. Pozwolę sobie przytoczyć jedno nazwisko - ostatnio miałem spotkanie z podoficerem Wiesławem Pietrzykiem w Braniewie i to właśnie między innymi on uosabia tę anonimową grupę żołnierzy, wobec której pragnę wyrazić swój najwyższy szacunek.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Ministrowie! Zasady systemu kierowania i dowodzenia wymuszają wprowadzenie zmian w wyposażeniu i technice wojskowej. Wymagają tego uwarunkowania współczesnego pola walki oraz struktura współczesnych jednostek wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt wojskowy. Nie można wprowadzić nowoczesnej techniki do przestarzałych struktur, a więc i ten problem wymaga pilnych rozwiązań.

    W imieniu klubu, który mam zaszczyt reprezentować, Klubu Poselskiego Ruch Palikota pragnę oświadczyć, że ugrupowanie to popiera założenia projektowanej ustawy. Silne państwo to jest silna armia, nowoczesne państwo to nowoczesna armia. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Wojciech Penkalski - Wystąpienie z dnia 19 czerwca 2013 roku.


125 wyświetleń