Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej (druk nr 1405).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej.

    Proponowane zmiany mają na celu wdrożenie nowej dyrektywy unijnej z lutego 2011 r., celem której jest stworzenie bardziej skutecznego systemu wymiany informacji między administracjami i instytucjami państw członkowskich Unii Europejskiej oraz skuteczniejszy pobór podatków, zapobieganie oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania.

    Nowelizowane ustawy nie nakładają żadnych obowiązków na podatników. Projekt zawiera trzy artykuły. W art. 1 zawarte są zmiany do ustawy Ordynacja podatkowa, w art. 2 zmiany do ustawy o kontroli skarbowej, a art. 3 dotyczy terminu wejścia w życie ustawy.

    Proponowane zmiany do Ordynacji podatkowej dotyczą nowych warunków korzystania z wzajemnej pomocy państw unijnych przy doręczaniu pism. W myśl nowych przepisów minister finansów wyznaczy, w drodze rozporządzenia, podległy mu organ podatkowy do przekazywania obcym władzom wniosków o doręczenie pism w sprawach podatkowych osobom, które przebywają na terytorium tego państwa, gdy przekazanie pisma przez instytucje polskie nie jest możliwe lub powodowałoby bardzo duże trudności.

    Organy podatkowe i samorządowe będą mogły występować z wnioskami o doręczenie pism za pośrednictwem właściwego miejscowo dyrektora izby skarbowej. Wnioski będą doręczane drogą elektroniczną przy użyciu jednolitego w całej Unii Europejskiej standardowego formularza. Na identycznych zasadach wnioski obcych władz o przekazanie pism będzie realizowała Polska.

    Projekt ustawy przewiduje także modyfikację wymiany informacji podatkowej między państwami Unii Europejskiej. Tu także, jak w przypadku wniosków o przekazanie pism, minister finansów wyznaczy właściwy organ podatkowy do współpracy z państwami Unii Europejskiej. Informacje będą mogły być przekazywane na wniosek, jak również z urzędu, jeżeli określony organ uzna, że mogą być one przydatne obcemu państwu. Ustawa pozwala na przekazywanie pozyskanych informacji państwom trzecim, jeżeli informujący nie zgłosi sprzeciwu w terminie 10 dni roboczych od dnia zawiadomienia go o takim zamiarze. Projektowana ustawa pozwala również na zawieranie porozumień w zakresie przebywania przedstawicieli innych państw w siedzibach organów podatkowych, jak też na otrzymywanie kopii dokumentów zawierających ważne informacje podatkowe.

    Minister finansów będzie posiadał uprawnienia do inicjowania wspólnych działań kontrolnych nie tylko w oparciu o zawarte porozumienie, ale także, w uzasadnionych przypadkach, o dokonane dwustronne uzgodnienia. Zmiany do ustawy o kontroli skarbowej upoważniają ministra finansów do zawierania porozumień w zakresie wzajemnego przebywania upoważnionych przedstawicieli państw Unii w siedzibach organów kontroli skarbowej oraz ich obecności w toku postępowań kontrolnych, dają także możliwość przedstawicielom instytucji unijnych do uczestniczenia w czynnościach kontrolnych w zakresie realizacji wspólnych programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

    W związku z tym, że ustawa przewiduje regulacje, które bardziej precyzyjnie określają zasady współpracy w wymianie pism i informacji podatkowych, a jej celem jest ujednolicenie prawa i procedur w tym zakresie na terytorium całej Unii Europejskiej, Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosował za jej przyjęciem. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 13 czerwca 2013 roku.


93 wyświetleń

Zobacz także: