Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1290 i 1397).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko do sprawozdania Komisji Finansów Publicznych w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

    Konieczność uchwalenia przedmiotowej ustawy wynika z postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 września 2009 r. Celem nowelizacji jest dostosowanie prawa polskiego do przepisów unijnych w zakresie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje oferujące obrót pieniądzem elektronicznym.

    Najistotniejsze zmiany dotyczą rozszerzenia zapisów o wydawaniu i wykupie pieniądza elektronicznego. Określa się nowe zasady prowadzenia działalności przez instytucje zajmujące się jego obrotem, w tym także podmioty funkcjonujące jako oddziały instytucji zagranicznych. W prezentowanej ustawie doprecyzowano katalog wydawców pieniądza elektronicznego, w którym uwzględniono spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, Kasę Krajową SKOK, Pocztę Polską oraz podmioty funkcjonujące jako oddziały zagranicznych instytucji finansowych.

    W przedmiocie zasad zmieniono procedurę ubiegania się o zezwolenie na świadczenie usług płatniczych. W obecnym stanie prawnym obowiązują dwie licencje: zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego i zgoda Narodowego Banku Polskiego. Z chwilą wejścia w życie nowej ustawy Narodowy Bank Polski będzie wydawał nie, jak dotychczas, zgodę, a jedynie opinię. Na podmioty obsługujące obrót pieniądzem elektronicznym nałożono także obowiązek informowania Narodowego Banku Polskiego o usługach dotychczas nieobjętych obowiązkiem sprawozdawczym. Chodzi głównie o przekazywanie informacji o liczbie i wartości wykonanych transakcji oraz informowanie użytkowników o pełnych kosztach związanych z korzystaniem z usługi płatności elektronicznej. Z jednej strony ma to na celu zwiększenie ochrony użytkownika korzystającego z oferowanych usług, z drugiej zaś ma dostarczyć Narodowemu Bankowi Polskiemu większego zakresu informacji, ułatwiającego sprawowanie funkcji kontrolnej i nadzorczej.

    Poza implementacją dyrektywy nowelizacja wprowadzi też w odniesieniu do instytucji płatniczych, takich jak Blue Media czy eService, nowy zakres usług, w tym prowadzenie rachunków oraz obsługiwanie świadczeń emerytalno-rentowych. Dotychczas takie uprawnienia posiadały tylko banki oraz kasy oszczędnościowo-kredytowe. Wprowadzona zmiana polegająca na rozszerzeniu oferty daje konsumentowi większy wybór podmiotów realizujących powyższe zadania.

    Ponadto nowelizowany projekt przejmuje znaczną część zapisów ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych, szczególnie w zakresie relacji podmiotów uczestniczących w obrocie kartowym oraz przekazywania informacji o użytkownikach kart. Celem tego przeniesienia jest uproszczenie i ujednolicenie przepisów oraz umieszczenie całości zagadnień związanych z wydawaniem i obrotem pieniądza elektronicznego w jednym akcie prawnym. Następstwem tych działań będzie uchylenie z dniem wejścia w życie nowelizowanego projektu ustawy z września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych.

    Do omawianego projektu ustawy Komisja Finansów Publicznych wniosła 6 poprawek. Większość z nich ma charakter redakcyjno-doprecyzowujący. Charakter merytoryczny ma jedynie poprawka ograniczająca obecność Narodowego Banku Polskiego jako akcjonariusza bądź udziałowca w instytucjach finansowych, które dla NBP nie mają istotnego znaczenia w zakresie działania na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego. Klub Poselski Sojuszu Lewicy Demokratycznej będzie głosował zgodnie ze stanowiskiem Komisji Finansów Publicznych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 12 czerwca 2013 roku.


106 wyświetleń

Zobacz także: