Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo bankowe, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych (druki nr 605 i 1196).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo bankowe, ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych. Omawiany projekt ustawy jest wynikiem dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego, które stanowią, że art. 95 ust. 1 ustawy Prawo bankowe w części, w jakiej nadaje moc prawną dokumentu urzędowego księgom rachunkowym banków i wyciągom z tych ksiąg w postępowaniu cywilnym prowadzonym wobec konsumenta, jest niezgodny z konstytucją. Podobnie w tym zakresie odniósł się Trybunał Konstytucyjny do art. 194 ustawy o funduszach inwestycyjnych.

    Trybunał Konstytucyjny stanął na stanowisku, że w ramach postępowania cywilnego, które jest postępowaniem kontradyktoryjnym i w którym powinna występować równość stron, nadanie dokumentom bankowym mocy dokumentów urzędowych stawia bank w pozycji uprzywilejowanej w stosunku do klienta banku. Oznacza to także, że w sporze sądowym sporządzony przez bank dokument mający moc urzędowego jest z zasady niepodważalny i to nie bank jako powód musi udowodnić swoje powództwo, tylko strona pozwana musi udowodnić, że jest niewinna, że powództwo banku jest nieuzasadnione. Natomiast dotychczasowa praktyka dowodzi, że w sporze klienta z instytucją finansową zasadnicza reguła sporu cywilnego stanowiąca, że to na powodzie spoczywa obowiązek dowodowy, została przerzucona na pozwanego.

    Zaproponowane przez Senat zmiany, które zostały następnie zweryfikowane przez podkomisję i Komisję Finansów Publicznych, realizują wyroki Trybunału Konstytucyjnego i pozbawiają mocy prawnej dokumenty urzędowe przedkładane przez banki, fundusze inwestycyjne w postępowaniu cywilnym. Przywraca to równość stron w postępowaniu, odbiera nieuprawnione przywileje bankom i nakłada na nie ciężar dowodu w sporze sądowym wszczętym z ich powództwa. Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera omawiany projekt ustawy. Dziękuję bardzo.



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 03 kwietnia 2013 roku.


224 wyświetleń

Zobacz także: