Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym (druki nr 115 i 1193).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym.

    Proponowana nowelizacja ustawy o podatku rolnym wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tak rolników, jak samorządowców naliczających i pobierających podatek rolny. Celem zaproponowanych zmian jest taka modyfikacja sposobu obliczania podatku, by jako podstawę przyjąć średnią cenę żyta z 11 kwartałów poprzedzających IV kwartał przed rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego, a nie, tak jak dotychczas, z 3 kwartałów. Wydłużenie okresu obliczania średniej ceny skupu żyta przyczyni się do ustabilizowania i urealnienia wysokości naliczanego podatku. Nie będzie ona ulegać, tak jak chociażby w kilku ostatnich latach, okresowym, sięgającym nawet 100%, wahaniom cen na rynku zbóż. Takie rozwiązanie pozwoli także rolnikom racjonalnie planować wydatki, a samorządowcom - przychody z tego tytułu.

    Dalszy możliwy radykalny wzrost podatku rolnego o kilkadziesiąt procent to, przy malejących z roku na rok dochodach rolników, co spowodowane jest ciągłym wzrostem kosztów prowadzonej produkcji rolnej, kolejny bardzo istotny wydatek, którego większość małych gospodarstw nie byłaby w stanie ponieść, a lawina wniosków kierowanych do gmin o umorzenie podatku albo odroczenie terminu jego płatności spowodowałaby dużą destabilizację w samorządowych budżetach, szczególnie tych, dla których podatek rolny jest podstawowym źródłem dochodu. Zaproponowane zmiany natomiast złagodzą wysokość naliczonego podatku nawet mimo gwałtownego wzrostu cen żyta.

    Na podkreślenie zasługuje także fakt, że komisja usunęła nieprawidłowości prawne pierwotnego projektu. Według przedłożonych zmian podatek zacznie obowiązywać od stycznia 2014 r., a nie, jak przewidywał pierwotny projekt ustawy, w trakcie roku kalendarzowego.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera proponowaną zmianę ustawy o podatku rolnym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 03 kwietnia 2013 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także: