Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 903 i 1017).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

    Wysoki Sejmie! Nowelizacja omawianej ustawy, której pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu plenarnym w dniu 6 grudnia 2012 r., ma w szczególności na celu wdrożenie przepisów dyrektyw prawa unijnego w sprawie częściowej zmiany formy i treści prospektu emisyjnego publikowanego w związku z ofertą publiczną i dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych, ujednolicenie prawa polskiego z prawem unijnym w zakresie wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe są dopuszczane do obrotu na rynku regulowanym, umożliwienie polskim emitentom stosowania tak zwanej oferty kaskadowej oraz uproszczenie niektórych obowiązków informacyjnych związanych z przeprowadzeniem ofert publicznych pomiędzy emitentem a Komisją Nadzoru Finansowego.

    Jeżeli chodzi o szczegółowe zapisy, to bardzo ważne jest ustawowe skatalogowanie wszystkich wyjątków od obowiązku sporządzania przez emitenta prospektu emisyjnego. Dotychczas przepisy w tym zakresie były mało przejrzyste, budziły wiele wątpliwości uczestników rynku i tworzyły pewne luki prawne. Ważny będzie też obowiązek rozszerzenia treści prospektu o jego zwięzłe podsumowanie, pozwoli to bardziej czytelnie ocenić sytuację i cel oferty emitenta.

    Inną istotną zmianą z punktu widzenia zabezpieczenia interesu inwestorów będzie obowiązek gromadzenia wpłat pieniężnych z tytułu zapisów na akcje nowej emisji na wydzielonym rachunku operatora. Środki te będą mogły być przekazane emitentowi dopiero po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego przez sąd. Dotychczas zdarzały się przypadki, że emitent konsumował środki z nowej emisji i niejednokrotnie, nie doczekując zakończenia procesu emisyjnego, ogłaszał upadłość. Oczywiście tracił na tym niedoszły inwestor.

    Innym istotnym novum w nowelizowanej ustawie będzie umożliwienie polskim emitentom przeprowadzenia tzw. oferty kaskadowej. Jej istota polega na tym, że emitent, aby szybko pozyskać środki z emisji, będzie mógł sprzedać swoje papiery wartościowe wybranym instytucjom finansowym, a te odsprzedawać je kolejnym aż docelowo inwestorowi detalicznemu, a wszystkie te operacje odbywać się będą na podstawie jednego pierwotnego prospektu emisyjnego emitenta.

    Podkomisja stała do spraw instytucji finansów publicznych do omawianego projektu ustawy wprowadziła 5 poprawek, które zostały przyjęte przez Komisję Finansów Publicznych i są rekomendowane Wysokiej Izbie. Poprawki 1., 2. i 4. mają charakter doprecyzowujący i redakcyjny oraz zapewniają jednolitość i spójność regulowanych kwestii. Poprawka nr 3 usuwa błąd legislacyjny i nakłada obowiązek uregulowania, w drodze rozporządzenia, kwestii dotyczących dokumentu dla akcji notowanych na rynku pozagiełdowym, tzw. memorandum informacyjnego. Poprawka nr 5 dotyczy definicji oferty publicznej. Jest to pełna transpozycja dyrektywy Komisji Europejskiej.

    Wysoka Izbo! Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera procedowany projekt ustawy, a także poprawki zgłaszane przez Komisję Finansów Publicznych. Dziękuję bardzo.



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 23 stycznia 2013 roku.


103 wyświetleń

Zobacz także: