Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (druki nr 964 i 1024).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko dotyczące sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, druk nr 1024.

    Omawiany projekt ustawy przewiduje, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł dokonywać gwarancji i poręczeń na kredyty udzielane przez banki małym i średnim przedsiębiorcom. Dokument przewiduje również, że minister finansów wyda rozporządzenia, w których określi szczegółowe warunki udzielania pomocy publicznej oraz pomocy de minimis, czyli tej, która ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku i nie podlega notyfikacji Komisji Europejskiej. Obecnie suma kwot pomocy de minimis przyznana jednemu podmiotowi gospodarczemu wynosi - na podstawie tych informacji, do których dotarłem - 200 tys. euro w okresie trzech ostatnich lat budżetowych. Resort finansów przewiduje, że gwarancje i poręczenia Banku Gospodarstwa Krajowego będą dotyczyły 60% wartości udzielanych kredytów i będą obejmowały całe portfele kredytowe banków, które podpiszą w tej sprawie porozumienie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Bardzo ważne są też założenia projektodawców, że gwarancje BGK będą bezwarunkowe i ich uruchomienie nastąpi na wezwanie banku kredytującego w ciągu 15 dni.

    Intencją proponowanych zmian jest ułatwienie małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do kredytów, szczególnie obrotowych i w rachunkach bieżących, oraz zliberalizowanie norm polityki ostrożnościowej stosowanej przez banki w związku z często ponoszonymi stratami w wyniku coraz gorszej sytuacji ekonomicznej firm, której powodem jest obecny kryzys gospodarczy.

    Założenia co do udzielanej pomocy nie określają konkretnych obszarów gospodarki, a także nie ma w nich ukierunkowania na jakiekolwiek sektory, ma ta pomoc wspierać wszystkie średnie i małe przedsiębiorstwa, które wystąpią o udzielenie kredytu i które będą posiadały zdolności kredytowe. Oceny zdolności kredytowej będą dokonywały banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w realizacji przedmiotowych programów.

    Konstrukcja realizacji omawianych programów polega na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego udziela gwarancji we własnym imieniu, a limit poręczeń i gwarancji, jak zapewnia Ministerstwo Finansów, nie wpłynie na wielkość zobowiązań Skarbu Państwa, Skarb Państwa natomiast, będąc zleceniodawcą programu pomocowego, przyjmuje na siebie ryzyko pokrycia jego kosztów, zapewniając w miarę potrzeb odpowiedni kapitał Bankowi Gospodarstwa Krajowego.

    Resort finansów przewiduje, że w pierwszym roku obowiązywania gwarancji nie przekroczą one 5 mld zł, a ich szkodliwość dla budżetu państwa wyniesie nie więcej niż 3,7%, co stanowić może kwotę do 156 mln zł. Dlatego według ministerstwa, biorąc pod uwagę bardzo poważną rolę, jaką w polskiej gospodarce odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa, oraz obecną trudną światową sytuację gospodarczą, udostępnienie szybkiego kredytowania dużą ilość z tych przedsiębiorstw uratuje przed upadłością i pozwoli utrzymać racjonalny poziom zatrudnienia.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera przedłożony projekt ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 23 stycznia 2013 roku.


98 wyświetleń

Zobacz także: