Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką San Marino o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w San Marino dnia 31 marca 2012 r. (druki nr 726 i 753).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką San Marino o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

    W kwietniu 2009 r. OECD opublikowała trzy listy krajów: białą, do której zaliczono państwa przestrzegające zasad współpracy podatkowej; szarą, obejmującą kraje i regiony, które zobowiązały się do przestrzegania międzynarodowych norm w dziedzinie wymiany informacji, ale ich jeszcze w pełni nie zrealizowały; czarną, obejmującą państwa odmawiające współpracy w dziedzinie fiskalnej. Wymienione wyżej listy są na bieżąco aktualizowane.

    Ze względu na stosowane dotychczas rozwiązania podatkowe OECD umieściła San Marino na szarej liście, a więc na liście krajów, które nie stosują się do międzynarodowych standardów co do opodatkowania, oczywiście w całości. Ostatnio San Marino zwiększyło w tym zakresie aktywność, rozpoczęło zawieranie umów dotyczących wymiany informacji podatkowych. Zgodnie z raportem OECD w sprawie postępów w implementacji standardów dotyczących wymiany informacji podatkowej w październiku 2010 r. San Marino zostało usunięte z szarej listy i wpisane na tzw. białą listę.

    Polska dotychczas nie zawarła umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych z Republiką San Marino. Zawarcie umowy o wymianie informacji stało się możliwe z uwagi na zmianę podejścia administracji Republiki San Marino do kwestii wymiany informacji podatkowych. Podatki, których dotyczy umowa, to w przypadku Polski podatek dochodowy od osób fizycznych, od osób prawnych oraz od towarów i usług. W przypadku San Marino będzie to podatek dochodowy od osób fizycznych, od spółek, a także od indywidualnej działalności gospodarczej oraz podatek od importowanych dóbr przeznaczonych do wewnętrznej konsumpcji. Umowa ogranicza się do wymiany informacji na żądanie.

    Dokument zawiera ogólną zasadę, zgodnie z którą właściwy organ strony, która proszona jest o pomoc, na żądanie strony wnioskującej udziela informacji dla celów określonych w art. 1. Informacje będą wymieniane bez względu na to, czy strona proszona o pomoc potrzebuje ich dla własnych celów podatkowych, jak również niezależnie od tego, czy czyn podlegający dochodzeniu stanowi przestępstwo na podstawie prawa strony proszonej o pomoc, która jest zobowiązana do podjęcia wszelkich starań, aby dostarczyć informacje stronie wnioskującej. Nie zachodzi również w tym przypadku obawa, niebezpieczeństwo wykroczenia poza zasady obowiązujące (Dzwonek) w demokratycznym państwie prawa.

    Omawiana umowa stanie się częścią funkcjonujących już w Polsce mechanizmów wymiany informacji podatkowej, a dla organów podatkowych będzie stanowić ważne narzędzie w zakresie uzyskiwania informacji służących do prawidłowego określania podstawy opodatkowania.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosował za jej uchwaleniem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 10 października 2012 roku.


121 wyświetleń

Zobacz także: