Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię (druki nr 533 i 652).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Konieczność uchwalenia wymienionej ustawy stanowi wypełnienie postanowień Parlamentu Europejskiego. Celem regulacji jest zapewnienie racjonalnego zużycia surowców naturalnych oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez umieszczenie na produktach trafiających na rynek informacji o zużyciu energii.

    Za szczególnie istotne należy uznać utworzenie systemu kontroli wykonywania obowiązków w zakresie informowania i etykietowania produktów wykorzystujących energię. Funkcja organu monitorującego została powierzona prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zaś funkcje kontrolne zostaną powierzone wojewódzkim inspektorom Inspekcji Handlowej oraz prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

    W prezentowanej ustawie szczególne znaczenie ma również nałożenie na dostawcę produktów wykorzystujących energię obowiązku dołączenia do tego produktu etykiety i karty, a także broszur i innej dokumentacji dostarczonej wraz z tym produktem, sporządzonych w języku polskim. Równie istotnym elementem jest nałożenie obowiązku informowania o klasie energetycznej produktu w przypadku reklamowania danego urządzenia w środkach masowego przekazu. Regulacja ta ma na celu podniesienie rzetelności informacji zawartej w reklamie oraz zwrócenie uwagi przyszłych użytkowników produktu na aspekt zużycia energii. Jest to o tyle istotne, że przeciętny nabywca tego rodzaju urządzeń, dysponujący na ogół ograniczonym budżetem, często największą wagę przywiązuje do ceny towaru, podczas gdy o faktycznych kosztach eksploatacji urządzeń wykorzystujących energię decyduje wielkość jej zużycia, a produkt reklamowany jako najtańszy może w rzeczywistości okazać się najdroższy w okresie jego użytkowania.

    Ustawa przewiduje również szeroki system działań mających na celu zapewnienie realizacji jej zapisów, począwszy od zwrócenia uwagi na stosowanie reklamy i sprzedaży, a kończąc na zakazie sprzedaży i udostępniania produktu w zakreślonym przez organ kontroli terminie. Za niewykonanie przepisów ustawy grożą podmiotom gospodarczym sankcje w postaci grzywien wymierzanych w trybie administracyjnym, do 20-krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia, zaś osobom fizycznym - odpowiedzialność za wykroczenia. Przyjęty w projekcie ustawy sposób wymierzania kar ma zapewnić ich proporcjonalność i skuteczne egzekwowanie należności stanowiących dochód budżetu państwa.

    Celem dyrektywy jest rozszerzenie etykietowania ograniczonego dotychczas jedynie do urządzeń gospodarstwa domowego, tak aby umożliwić etykietowanie wszystkich produktów wykorzystujących energię, zwanych dalej ˝produktami˝, których stosowanie lub instalacja oferuje znaczny potencjał oszczędności energii. W rezultacie etykietowaniem objęta zostanie większa liczba produktów.

    Projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, ma na celu wykonanie jej przepisów, zaś jego treść merytoryczna nie budzi wątpliwości pod względem celowości i zgodności z prawem.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosował za przyjęciem ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 12 września 2012 roku.


69 wyświetleń

Zobacz także: