Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi (druki nr 455 i 653).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi.

    Celem omawianego projektu jest implementacja do polskiego prawodawstwa dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie udzielania zamówień publicznych na niektóre roboty budowlane, dostawy i usługi w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa oraz wprowadzenie regulacji prawnych, które dostosują polski system zamówień publicznych do obecnie obowiązującego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

    W zakresie obronności i bezpieczeństwa podstawowym aktem prawnym regulującym udzielanie zamówień publicznych jest ustawa Prawo zamówień publicznych, pomimo że znaczna część zamówień dotyczących wojska i obronności ze względu na swój szczególny charakter i interes państwa jest na podstawie decyzji ministra obrony narodowej wyłączona spod jej działania. Dlatego też omawiana regulacja, z jednej strony, będzie zapobiegała nadużywaniu przez zamawiających wspomnianego wyłączenia, z drugiej zaś strony, wprowadzi w tej sferze do polskiego prawodawstwa jednolite unijne procedury.

    Najistotniejsze regulacje związane z implementacją dyrektywy obronnej dotyczą określenia nowych pojęć właściwych dla zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, takich jak: newralgiczny sprzęt wojskowych, newralgiczne roboty budowlane czy usługi, cykl życia produktu, umowy na podwykonawstwo; wskazania ustawowych wyłączeń, nie na podstawie decyzji ministra, jak wspomniałem wcześniej, obowiązku stosowania przepisów ustawy przy udzielaniu zamówień na rzecz obronności i bezpieczeństwa, co będzie miało miejsce m.in. przy zamówieniach dla celów wywiadowczych, na terenie prowadzenia międzynarodowych działań operacyjnych, przy projektach badawczo-rozwojowych oraz przy udzielaniu przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej rządowi innego państwa zamówień na dostawy sprzętu wojskowego lub usługi związanych z bezpieczeństwem i obronnością.

    Projekt ustawy wprowadza także zasadę, że w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych w zakresie obronności i bezpieczeństwa będą mogli brać udział wyłącznie wykonawcy mający siedzibę w jednym z krajów Unii Europejskiej lub kraju, z którym Polska albo Unia Europejska zawarły odpowiednią międzynarodową umowę. Istotnym elementem wprowadzanych regulacji jest także skatalogowanie trybów udzielania zamówień w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Podstawowym będzie przetarg ograniczony i negocjacje, ale przewiduje się także dialog konkurencyjny, licytację elektroniczną, negocjacje bez ogłoszenia i zamówienie z wolnej ręki. Wybór trybu będzie uzależniony od stopnia specyfiki interesu państwa, a zamawiający w celu zapewnienia bezpieczeństwa informacji niejawnych będzie mógł określić wobec wykonawców i podwykonawców wymagania zachowania poufnego charakteru zamówień w trakcie realizacji i po ich zakończeniu.

    W zakresie wykraczającym poza implementację dyrektywy obronnej w ramach dostosowania polskiego systemu zamówień publicznych do prawa unijnego wprowadza się m.in. modyfikację definicji pojęć: roboty budowlane, obiekt budowlany, możliwość zwrócenia się przez zamawiającego do osób trzecich jeszcze przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia o doradztwo lub pomoc w przygotowaniu specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub umowy, przy zamówieniach sektorowych prowadzenie przez zamawiającego wykazu wykonawców spełniających wcześniej ustalone kryteria.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Omawiany projekt ustawy tak w części obronnej, jak w części ogólnej przenosi na grunt polskiego prawodawstwa dyrektywy unijne i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera proponowane regulacje. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 12 września 2012 roku.


79 wyświetleń

Zobacz także: