Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r., podpisanego w Nikozji dnia 22 marca 2012 r. (druki nr 458 i 525).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru o zmianie Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (druk nr 458).

    Dotychczas obowiązująca umowa została zawarta ponad 20 lat temu, w czerwcu 1992 r., w zupełnie innej sytuacji ekonomicznej obydwu partnerów, także w odmiennych realiach gospodarki światowej. Dodatkowym czynnikiem uzasadniającym weryfikację warunków omawianej umowy jest fakt, że nie odpowiadają one w pełni współczesnym standardom wynikającym z Modelowej konwencji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w sprawie podatków od dochodu i majątku, a ponadto zawarte w niej przepisy dotyczące tax sparingów, to jest podatkowych zachęt do inwestycji finansowych, są niekorzystne z punktu widzenia interesów gospodarczych i finansowych Polski.

    W latach 90. Cypr należał do grupy tzw. rajów podatkowych, co było wprawdzie korzystne z punktu widzenia indywidualnych podmiotów gospodarczych, ale jednocześnie stwarzało dogodne warunki do unikania opodatkowania na rzecz państw, w których działalność gospodarcza była faktycznie prowadzona. Proponowane obecnie zmiany warunków umowy dotyczą zatem przede wszystkim uchylenia zapisów, które są powszechnie wykorzystywane przez polskich podatników w celu obejścia prawa podatkowego i zmniejszenia wysokości podatku od otrzymywanych dywidend. Ponadto rozszerzeniu ulega klauzula wymiany informacji podatkowej stanowiąca dla organów podatkowych ważne narzędzie w zakresie uzyskiwania informacji służących do prawidłowego określania podstawy opodatkowania.

    Wysoki Sejmie! Omawiany projekt ustawy dotyczy ratyfikacji umowy znowelizowanej w sposób korzystny dla ochrony interesów gospodarczych Rzeczypospolitej Polskiej i Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosował za ratyfikacją tej umowy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 12 lipca 2012 roku.


65 wyświetleń

Zobacz także: