Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Problemem równie ważnym jak ten dotyczący planowanego przyjęcia emigrantów z Syrii może okazać się dla naszego kraju, dla służb państwowych sytuacja na wschodniej granicy Polski. Na terenie Białorusi z intencją przedostania się do Polski czekają Czeczeńcy, Kazachowie, Gruzini, Ormianie i Azerowie. Dziennie kilkuset próbuje przekroczyć granicę Polski i Unii Europejskiej. Kilkanaście procent z nich składa dokumenty pozwalające ubiegać się o status uchodźcy.
Ponieważ służby graniczne ograniczają napływ osób bez prawa do statusu uchodźcy lub bez wymaganych dokumentów, przekraczają one granicę nielegalnie. Tu są różne szacunki. W obecnej sytuacji politycznej zasadne jest pytanie nie tylko o zagrożenie terrorystyczne, jakie mogą stanowić niektórzy przybysze, ale też o bezpieczeństwo państwa w kontekście napiętej sytuacji na naszej wschodniej granicy. Obecna polityka Rosji, wojna na Ukrainie i napływ uchodźców to aż nadto, by pochylić się nad potrzebami i stanem naszych służb granicznych.
Odpowiedzi na pytanie o stan naszych służb granicznych, które w tym miejscu powinienem postawić, te służby udzielają same, protestując dzisiaj pod polskim Sejmem. Pytanie, jakie stawiam, brzmi: Jakie w krótkiej perspektywie czasu podejmowane będą działania wzmacniające logistycznie i materialnie nasze służby graniczne? Czy z puli kilku tysięcy euro przeznaczonych przez Unię na jednego imigranta będzie można wydzielić kwoty na obsługę imigrantów na granicy? Czy w ramach strefy Schengen Unia Europejska wzmocni ochronę wschodniej granicy Polski? Czy część funduszy przeznaczonych na ten cel zasili domowe budżety pograniczników? Dziękuję bardzo.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób relokowanych i przesiedlanych w związku ze zwiększonym napływem imigrantów z Syrii i Erytrei