Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa (druk nr 2507).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Podstawowym celem zmian zawartych w tym projekcie jest implementacja do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych dotyczących określenia miejsca świadczenia w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami oraz wprowadzenia szczególnej procedury upraszczającej system rozliczania podatku VAT, tzw. mini one-stop-shop, czyli małego punktu kompleksowej obsługi.

    I druga kwestia, którą obejmuje ten projekt, to jest doprecyzowanie zakresu terytoriów, które na potrzeby przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uważa się za terytorium Unii Europejskiej - w związku ze zmianą statusu Majotty, która będzie posiadała status regionu najbardziej oddalonego w rozumieniu postanowień Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

    Implementacja obejmuje dyrektywę Rady z 12 lutego 2008 r. zmieniającą dyrektywę z roku 2006 w odniesieniu do miejsca świadczenia usług, a także dyrektywę Rady z grudnia 2013 r. zmieniającą m.in. dyrektywę wcześniejszą w odniesieniu do francuskich regionów najbardziej oddalonych, w szczególności Majotty. Najistotniejszą zmianą implementacyjną jest zmiana miejsca świadczenia usług. Zmiana w zakresie statusu Majotty ma charakter wyłącznie porządkowy.

    Od 1 stycznia 2015 r. zmienia się miejsce świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych świadczonych na rzecz ostatecznych konsumentów - niepodatników - zlokalizowanych w Unii Europejskiej. Niezależnie od statusu oraz miejsca siedziby działalności gospodarczej usługodawcy tych usług na rzecz osób niebędących podatnikami VAT miejscem ich świadczenia zawsze będzie miejsce, w którym taki konsument ma siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Oznacza to, że podatek VAT od tych usług będzie przypisywany państwu członkowskiemu Unii Europejskiej, w którym odbiorca usług, konsument, jest zlokalizowany. Dzięki opodatkowaniu w miejscu konsumpcji zrównane zostanie traktowanie podmiotów świadczących te kategorie usług na danym rynku. Klient będzie płacił kwotę za usługę z taką samą stawką VAT, niezależnie od miejsca siedziby działalności gospodarczej. To w gruncie rzeczy przyczyni się do zapewnienia uczciwej konkurencji pomiędzy dostawcami krajowymi oraz dostawcami zlokalizowanymi w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zrównanie tych warunków jest szczególnie istotne dla małych przedsiębiorstw, które nie mają wystarczających środków do konkurowania z dużymi podmiotami.

    Aby wprowadzone zmiany nie stanowiły dla usługodawców nadmiernego obciążenia administracyjnego w postaci rejestracji i składania deklaracji, rozliczania VAT, w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym znajduje się konsument, przewiduje się wprowadzenie szczególnej procedury, którą sygnalizowałem, a więc systemu mini one-stop-shop, czyli małego punktu kompleksowej obsługi. To uproszczenie przewidziane jest dla wszystkich podatników świadczących te trzy rodzaje usług, czyli zarówno dla podatników zlokalizowanych na terytorium Unii Europejskiej, jak i dla podmiotów zlokalizowanych poza Unią Europejską.

    Podatnik, który wybierze rozliczenie podatku VAT od tych usług za pomocą tej procedury, może zarejestrować się w takim małym punkcie kompleksowej obsługi w danym państwie członkowskim, w którym będzie składać drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT i będzie wpłacać należną wszystkim państwom członkowskim Unii Europejskiej kwotę VAT. Kwota płaconego podatku będzie następnie przekazywana przez administrację podatkową do właściwych państw członkowskich konsumpcji, tj. tam, gdzie są ostateczni odbiorcy tych usług.

    Jeśli chodzi o organizacyjną stronę tego rozwiązania, w Polsce dwa urzędy skarbowe będą pełniły rolę małych punktów kompleksowej obsługi, tj. Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście i Łódzki Urząd Skarbowy. Wprowadzimy te rozwiązania w ramach środków, którymi dysponujemy, jeśli chodzi o administrację podatkową. Natomiast co do dochodów z tego tytułu to bardzo trudno je oszacować. Zakładamy, że będzie to co najmniej 3 mln zł.

    Jeśli chodzi o nowe zasady określania miejsca świadczenia usług, chcielibyśmy, aby weszły, w zasadzie to muszą, w życie 1 stycznia 2015 r. Natomiast rozwiązanie, które przewidujemy, tj. wcześniejsza rejestracja w systemie małego punktu kompleksowej obsługi, powinno wejść w życie 1 października 2014 r. Unikniemy sytuacji, w której duża liczba podmiotów rejestruje się w pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów. Jest to także potrzebne ze względu na to, że wdrożenie tak naprawdę w dużej mierze uzależnione jest od tego, na ile wszystkie kraje Unii Europejskiej wywiążą się z obowiązku wdrożenia dyrektywy i wprowadzą ją w życie.

    Wysoka Izbo! Panie Marszałku! Proszę o skierowanie przedmiotowego projektu do dalszych prac parlamentarnych. Dziękuję bardzo.



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2014 roku.


176 wyświetleń

Zobacz także: