Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 2330 i 2456).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Odniosę się do pytań. Pan poseł Matuszewski pytał o opodatkowanie sektora finansowego, banków. Mogę powiedzieć, że nie jest tak, że one tych podatków nie płacą. W roku 2012 - nie mam danych za rok 2013, ale przypuszczam, że będzie to podobna kwota - z tytułu podatków z tego sektora wpłynęło 4,5 mld zł. Pewnie chciałoby się, aby te dochody były wyższe, tylko nie wiem, czy z tego tak naprawdę byliby zadowoleni klienci, którzy ostatecznie musieliby za to zapłacić.

    Jeśli chodzi o supermarkety, to parokrotnie informowałem też o tym, że wbrew powszechnemu przekonaniu o uciekaniu od opodatkowania na masową skalę i niepłaceniu podatków te sieci także płacą podatki. Nie mogę uchylać tajemnicy skarbowej i podawać indywidualnych informacji, ale 10 największych sieci zapłaciło w 2012 r. ok. 700 mln zł. Mamy też podejrzenia co do transferów finansowych, jeśli chodzi o te sieci. Chcę poinformować państwa posłów, że w ministerstwie działa specjalny zespół, który zajmuje się transferami i przygląda się temu, co robią także te największe sieci handlowe, analizując ich dochody pod kątem unikania opodatkowania. To rozwiązanie, które dzisiaj przyjmujemy, w części jest także odpowiedzią na pana pytanie. To, co robimy, jeśli chodzi o kontrolowane podmioty zagraniczne, jest przykładem działań uszczelniających polski system podatkowy.

    Jeśli chodzi o pytanie pana posła Zbrzyznego, chciałbym powiedzieć, że w projekcie rządowym znajdują się rozwiązania, które czynią zadość wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 21 marca ub.r. Wprowadzamy tutaj rozwiązania, które zwalniają z opodatkowania odszkodowania z tytułu naruszania przepisów Kodeksu pracy, a nawet nie tylko Kodeksu pracy, a szerzej: także układów zbiorowych pracy. Przedłożenie, o którym pan mówi, czyli projekt senacki, jest tak naprawdę tożsame z tym przedłożeniem. Tu mamy drugie czytanie, a w tamtym przypadku, jeśli dobrze kojarzę, w czwartek jest pierwsze czytanie. Projekt senacki, w gruncie rzeczy, mam nadzieję, stanie się bezprzedmiotowy w momencie, kiedy przyjmiemy projekt rządowy z poprawkami, które wniosła Komisja Finansów Publicznych.

    W tym miejscu chciałbym podziękować członkom Komisji Finansów Publicznych, a przede wszystkim członkom podkomisji stałej ds. monitorowania systemu podatkowego, z panią przewodniczącą Szydłowską na czele, za bardzo żmudną i wytrwałą pracę nad tym projektem, liczne poprawki, które doprowadziły, jestem o tym przekonany, do tego, że brzmienie tych przepisów jest precyzyjniejsze nie tylko w sensie legislacyjnym, ale także jeśli chodzi o wprowadzone nowe rozwiązania, które są przyjazne dla podatników.

    Na zakończenie podkreślę, że mamy tutaj, w tym przedłożeniu, rozwiązania, które uszczelniają system podatkowy, ale mamy też sporo rozwiązań, które tutaj państwo wymienialiście, świadczących o pewnej zmianie także filozofii, jeśli chodzi o podejście do podatnika, bo mamy tutaj naprawdę szereg rozwiązań, które ułatwiają życie podatnikowi, chociażby to rozwiązanie, o którym mówił pan poseł Zbrzyzny i które też znalazło się w tym przedłożeniu. Dziękuję bardzo.



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


66 wyświetleń

Zobacz także: