Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2263).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Z całą mocą chcę podkreślić, że przyjęte na początku tego roku rozwiązanie, które weszło w życie 1 kwietnia tego roku, jest rozwiązaniem korzystnym dla polskich przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie, które upraszcza tak naprawdę rozliczenie VAT dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i jednocześnie samochody osobowe wykorzystują do celów prywatnych, przy jednoczesnym stworzeniu możliwości pełnego odliczenia dla tych przedsiębiorców, którzy wykorzystują samochody tylko i wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Szacowaliśmy te korzyści na poziomie ponad 900 mln w roku bieżącym w stosunku do roku 2013, przy obowiązujących w tamtym czasie przepisach. W roku kolejnym te korzyści wyniosą około 1,5 mld, w roku 2016 to będzie 2,6 mld zł.

    Jeszcze raz powtarzam: korzystne, upraszczające tak naprawdę rozliczenia rozwiązanie, niewymagające w przypadku większości polskich przedsiębiorców dodatkowych rozliczeń ewidencji - tylko dla tych, których te ewidencje obowiązują, i też nie wszystkich, tylko tych, którzy użytkują samochód tylko i wyłącznie do celów prywatnych. Mamy w tej chwili zgłoszonych takich samochodów trochę ponad 100 tys. na około 2 mln samochodów, które są użytkowane do działalności gospodarczej, ale jednocześnie także większość z nich do celów prywatnych. Przyjęliśmy 50%. Wyjaśniałem to na etapie dyskusji, nie chcę specjalnie do tego wracać, będziemy to monitorować, być może będziemy zmieniać te proporcje, ale dzięki temu rozwiązaniu odeszliśmy dla większości znakomitej polskich przedsiębiorców, dla 1900 tys., od konieczności ewidencjonowania użytku prywatnego, a tak jest na przykład w Czechach, gdzie trzeba zadeklarować proporcje i z tego potem się rozliczać. To nie jest przyjazne i korzystne dla przedsiębiorców rozwiązanie.

    Wprowadzenie pełnego odliczenia, które państwo proponujecie, oczywiście byłoby dla przedsiębiorców w sensie dochodowym korzystniejsze, ale tworzyłoby te ryzyka związane z prowadzeniem ewidencji, dodatkowe obciążenie administracyjne, także jeśli chodzi o administrację podatkową, natomiast w stosunku do tych rozwiązań, które obowiązują dzisiaj, byłoby to około 3 mld zł - taki bardzo zgrubny szacunek - w tym roku więcej, gdybyśmy takie rozwiązanie przyjęli.

    Jeszcze raz powtarzam, bo mówiłem to wielokrotnie: to założenie 50-procentowego ryczałtu nie przekłada się, jeśli chodzi o możliwość odliczenia VAT-u, na podatek dochodowy i na dochody wynikające z wykorzystania pojazdu do celów prywatnych. Tu, nawiasem mówiąc, będziemy w najbliższym czasie proponować wspólnie z ministrem gospodarki formułę zryczałtowanego dochodu, jeśli chodzi o użytkowanie samochodów do celów prywatnych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 06 czerwca 2014 roku.


97 wyświetleń

Zobacz także: