Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 2330).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Zacznę od wystąpienia pana posła Elsnera, który wypowiadał się w imieniu klubu. W jakiejś mierze rozumiem jego żal, biorąc pod uwagę fakt, że być może napracował się nieco - mam nadzieję, że samodzielnie - nad przygotowywaną przez Twój Ruch ustawą. Przypomnę jednak, że rząd swego czasu podkreślał swój pozytywny stosunek do samej tej koncepcji. Natomiast w szczegółowej analizie projektu przedstawionego przez Twój Ruch wskazywaliśmy dość precyzyjnie, że jest to przykład regulacji niepełnej, wadliwej zarówno koncepcyjnie, jak i legislacyjnie. Tak na dobrą sprawę dotyczyło to wszystkich elementów konstrukcji przedkładanej przez Twój Ruch regulacji. Gotowi jesteśmy dyskutować na ten temat w ramach komisji, przedstawić gotowe zestawienie różnic pomiędzy tym, co my proponujemy, a tym, co proponował Twój Ruch. Niemniej jednak mogę powiedzieć, że jeśli w jakiejś mierze rozumiem te emocje, to to, co pan zrobił dzisiaj na mównicy, jest moim zdaniem niedopuszczalne. Formułowanie tego typu oskarżeń pod adresem ministra finansów jest naprawdę niedopuszczalne. Mam zamiar - informuję pana o tym - zwrócić się z wnioskiem do komisji etyki w tej sprawie.

    Jeśli chodzi o wypowiedzi innych posłów i pytania w ich podtekście zawarte, także jeśli chodzi o wystąpienie pana posła Szałamachy - potem do tej kwestii nawiązywał także pan poseł Kuźmiuk - to jest to kwestia, jak myślę, dobra na seminarium dotyczące zmian systemowych w zakresie podatków. Tego typu debaty toczą się na całym świecie. Chodzi o świadomość, panie pośle, że mamy tutaj jednak pewne ograniczenia. Nawet dzisiaj czas nie pozwala mi na pełne ustosunkowanie się do tych przewijających się w tle bardzo ogólnych propozycji. Pamiętajmy o tym, że mamy podatek pośredni, VAT. Pytanie, co z nim, jeśli chodzi o obrotowy zastępujący dochodowy, dwa podatki obrotowe. Mamy w tle wobec tego być może cash flow i parę jeszcze innych rzeczy. Z pewnością jednak nie jest to odpowiedni moment na dyskusję nad systemowymi rozwiązaniami, bo to, co dzisiaj proponujemy i o czym mówimy, to z jednej strony uszczelnienie systemu, zapobieganie erozji bazy podatkowej w gruncie rzeczy, ale też z drugiej, co wszyscy państwo pominęliście, szereg rozwiązań korzystnych tak naprawdę dla podatnika.

    Co do skutków to one są naprawdę bardzo trudne do oszacowania. My je oszacowaliśmy w OSR na 27 mln. Moim zdaniem one będą zdecydowanie wyższe, ale tak naprawdę nie dzięki temu, że łapiemy, tylko dzięki temu, że wprost podmioty, bojąc się konsekwencji, będą wywiązywać się ze zobowiązań podatkowych. To będzie dotyczyło chociażby supermarketów. Jeśli będą one transferowały dochody, to będziemy mieli podstawę do tego, żeby je łapać. Myślę, że przestaną to robić. A jeśli je złapiemy, to zapłacą.

    Jeśli chodzi o uszczelnienie systemu podatkowego poprzez umowy międzynarodowe i współpracę międzynarodową, o co pytał pan poseł Zbrzyzny, to podpisujemy kolejne umowy, pracujemy nad tym, intensyfikujemy prace, bo jest to sposób na to, żeby rzeczywiście uniknąć transferu zysków z Polski, a wobec tego także ograniczyć unikanie opodatkowania, bo oprócz tego, jeśli chodzi o te postępowania, w tym właśnie się to mieści. Mamy ponad 90 umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, szereg umów specjalnych, także kilkanaście umów podpisanych w ciągu ostatnich dwóch lat, jeśli dobrze pamiętam, dotyczących wymiany informacji, kolejne umowy są w trakcie negocjacji i niewątpliwie mamy pod tym względem wyraźny postęp.

    Polska jest atrakcyjna inwestycyjnie. W większości rankingów mieścimy się, lokujemy się w czołówce najbardziej atrakcyjnych krajów na świecie i w Europie. Zawdzięczamy to, mogę powiedzieć, także korzystnemu systemowi podatkowemu i niższym niż w innych krajach europejskich chociażby kosztom pracy. Ale podkreślam od razu: naszym celem jest ograniczenie konkurowania w oparciu o zasoby. Chcemy, aby Polska stała się krajem nowoczesnym, konkurującym w oparciu o pomysły i idee. Jesteśmy moim zdaniem blisko tego celu, coraz większy i coraz bardziej zaawansowany technologicznie eksport tego dowodzi. Musimy jeszcze lepiej wykorzystywać szanse, które są przed nami.

    Jeśli chodzi o to opodatkowanie - powtarzam z uporem pewnie któryś raz - w relacji do PKB składki i podatki to 31,5%, w tym roku tyle wyniosą, podczas gdy średnia europejska to jest trochę ponad 40%. To dowód na to, że te obciążenia podatkowe w Polsce są stosunkowo niskie i pod tym względem także jesteśmy krajem naprawdę atrakcyjnym.

    (Poseł Wincenty Elsner: Sprostowanie.)

    Myślę, że odpowiedziałem na wszystkie pytania. Dziękuję bardzo.

    (Poseł Romuald Ajchler: Nie, panie ministrze, nie odpowiedział pan...)

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Dziękuję, panie ministrze.

    (Poseł Wincenty Elsner: W trybie sprostowania.)

    W trybie sprostowania.

    1 minuta, panie pośle.

    Proszę mówić.

    (Poseł Wincenty Elsner: Zaraz, bo tu jeszcze...)

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Mogę powiedzieć - zwracam się do pana posła Ajchlera - że mówiłem o szacunku ok. 30 mln zł, ale będą to, myślę, kwoty zdecydowanie wyższe i oszacować się ich nie da.

    Natomiast jest jeszcze jedna kwestia. Jest tak, że to jest neverending story, jeśli chodzi o pracę nad systemem podatkowym. Życie nie znosi pustki, ludzie unikają płacenia podatków...

    (Poseł Romuald Ajchler: No właśnie.)

    ...niespecjalnie chętnie to robią i musimy tak naprawdę obserwować to, co dzieje się w tej sferze, i możliwie szybko na to reagować. Ta regulacja, to przedłożenie rządowe jest dobrym przykładem tego, że tak właśnie się zachowujemy. Dziękuję bardzo.

    (Poseł Romuald Ajchler: Pani marszałek, pan minister nie zrozumiał mnie.)



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 07 maja 2014 roku.


66 wyświetleń

Zobacz także: