Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 2133).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Po pierwsze, mogę powiedzieć, że po tej fali krytyki, najchętniej oszczędziłbym wnioskodawców...

    (Poseł Mariusz Orion Jędrysek: Proszę mnie nie oszczędzać.)

    ...ale powtórzę wobec tego - te propozycje, które w tym projekcie są zawarte, są nieprecyzyjne, niespójne z obowiązującym dzisiaj systemem. Tak naprawdę uchwalenie tych regulacji byłoby nie tylko niezgodne z prawem unijnym, ale budziłoby poważne zastrzeżenia co do ich konstytucyjności. Tutaj te zastrzeżenia były dzisiaj przytaczane, i to parokrotnie, w wypowiedziach posłów, w wystąpieniach klubowych, związane chociażby z art. 92 konstytucji: Wytyczne dotyczące treści aktu wykonawczego przedstawione w projekcie ustawy pozostawiają organowi wykonawczemu zbyt daleko idącą swobodę kształtowania treści rozporządzenia. To jest tak naprawdę niedopuszczalne także...

    (Poseł Mariusz Orion Jędrysek: Panie ministrze...)

    ...w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego...

    (Głos z sali: Ile wy macie zaufania...)

    I ja dziękuję za zaufanie, jakim nas obdarzacie, ale chcemy jednak poruszać się w granicach prawa i zgodnie z konstytucją.

    (Poseł Mariusz Orion Jędrysek: Zawsze?)

    Należy też podkreślić, że to umożliwienie...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Panie pośle, jako wnioskodawca będzie pan miał za chwilę głos.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    ...w tej projektowanej wersji odliczenia podatku w stosunku do podatników, którzy osiągają duże obroty, w sytuacji gdy nie powstał obowiązek podatkowy u dostawcy, uznać należy z kolei za niezgodne z dyrektywą Rady Europejskiej z 2006 r. Narusza to tak naprawdę fundamentalną zasadę systemu podatku VAT, zasadę neutralności, i w gruncie rzeczy w związku z tym trudno sobie wyobrazić, aby rząd, minister finansów mógł tę zmianę i tę propozycję zaopiniować pozytywnie.

    Natomiast nie sposób też nie dostrzec tego, takie przynajmniej odnoszę wrażenie, że trochę mijamy się z prawdą, jeśli chodzi o ocenę sytuacji, w której się aktualnie znajdujemy. Nie dostrzega się też działań, które podejmowaliśmy w ostatnim czasie, zmieniając przepisy ustawy o VAT. Tych zmian było sporo. Ale nie mogę się też zgodzić z opiniami panów posłów mówiących o tym, że te przepisy są martwe, bo chociażby ulga na złe długi, o której mówiliśmy dzisiaj tutaj parokrotnie, a z której państwo praktycznie chcecie się wycofać, jednak wbrew temu, co mówicie, działa. Za 11 miesięcy ubiegłego roku korekty podatku należnego wykorzystujące tę procedurę, tak naprawdę wcale nie tak skomplikowaną, ona prawie że działa automatycznie, wykorzystało wielu podatników, a kwota zwrotu to jest 351 mln, to naprawdę nie jest mała kwota. (Gwar na sali) To naprawdę działa.

    Także w wypadku tego, o czym mówił pan poseł Polak, jeśli chodzi o sprzedaż za pośrednictwem Internetu, nie ma żadnych przeszkód, aby wysyłać jednocześnie z towarem fakturę, praktycznie rzecz biorąc, także w tej elektronicznej wersji, czy paragon.

    Jeszcze raz powtórzę tylko, że te zastrzeżenia, o których mówiłem wcześniej, a które tutaj też były artykułowane, obawy, jeśli chodzi o zgodność z konstytucją, z prawem unijnym, spowodują naszą negatywną ocenę, negatywną ocenę ministra finansów i proszę wobec tego pana marszałka, ale także Wysoką Izbę o niekierowanie tego projektu do dalszych prac parlamentarnych. Dziękuję bardzo.



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 20 marca 2014 roku.


83 wyświetleń

Zobacz także: