Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń:

    Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Premierze! Wysoka Izbo! Zacznę od oszacowania tych korzyści i powtórzę po raz kolejny: w stosunku do roku 2013 wejście w życie tego projektu powoduje ubytek w budżecie państwa, tak jak to powiedział pan poseł Zbrzyzny, o 939 mln w roku 2014, o 1376 mln w 2015 r. i 2601 mln zł w 2016 r. Tyle, można powiedzieć, zostanie do dyspozycji polskich przedsiębiorców. Tę kwotę trzeba będzie skorygować o podatek dochodowy, który będą musieli zapłacić, bo będą mieli niższe koszty. Na tym rozwiązaniu zyskają także wobec tego samorządy. Oczywiście gdybyśmy przyjęli rozwiązanie 80, 99%, te korzyści byłyby niższe, ale w gruncie rzeczy mielibyśmy wtedy do czynienia ze zniesieniem podatku w ogóle, bo gdybyśmy próbowali zaspokoić oczekiwania także innych branż, to do tego byśmy pewnie doszli.

    Jeśli chodzi o polskie podejście, to jeszcze raz powtórzę: 13 państw członkowskich co do zasady stosuje całkowity zakaz odliczenia podatku z tytułu nabywania tego typu pojazdów, w 6 państwach członkowskich stosowane są częściowe ograniczenia, my się w tym gronie znajdujemy.

    (Poseł Wincenty Elsner: A jak w Niemczech?)

    Warto zwrócić uwagę na to...

    Tak, w Niemczech sytuacja wygląda nieco inaczej, także inaczej wygląda sytuacja w Czechach. Tłumaczyłem to wczoraj dość precyzyjnie, wskazując na to, że np. w Czechach rzeczywiście jest możliwość 100-procentowego odliczenia - podobnie jak u nas, my mamy możliwość 100-procentowego odliczenia - tam jednak musimy złożyć deklarację, w jakich proporcjach tego samochodu będziemy używali, i wobec tego w każdym przypadku musimy prowadzić bardzo precyzyjną ewidencję wykorzystania pojazdu. Tak na dobrą sprawę to jest trudne i uciążliwe. Rozwiązanie, które przyjęliśmy, wydaje się zdecydowanie korzystniejsze. Warto też zwrócić uwagę na to, że każdorazowe użycie pojazdów i w Niemczech, i w Czechach w celach prywatnych podlega opodatkowaniu. To prywatne użycie w Niemczech kosztuje 1% wartości samochodu miesięcznie. To są także koszty po stronie przedsiębiorców. Wobec tego trudno te rozwiązania wprost porównywać.

    Z całą pewnością to, co my proponujemy, jest korzystne dla przedsiębiorców. Wprowadzamy także nowe rozwiązania, których nie było do tej pory. Mówię chociażby o odliczeniu paliwa w 100%, jeśli chodzi o tych, którzy wykorzystują pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej. Tego rozwiązania do tej pory nie było. Zatem dla tych, którzy w tej formule wykorzystują pojazdy samochodowe o masie do 3,5 t, to jest rozwiązanie naprawdę bardzo korzystne. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 07 lutego 2014 roku.


85 wyświetleń

Zobacz także: