Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa o rządowym projekcie ustawy o uchyleniu ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze ˝LOT˝ (druki nr 1242 i 1262).


Poseł Renata Zaremba:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej przedstawiam stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o uchyleniu ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze ˝LOT˝ (druki nr 1242 i 1262).

    W chwili obecnej PLL LOT działa w oparciu o ustawę z 14 czerwca 1991 r. o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze ˝LOT˝ z obowiązkiem utrzymania ponad 50% akcji PLL LOT. Te przepisy sprzed ponad 20 lat skutecznie uniemożliwiają rozwój tego przedsiębiorstwa. Dzisiejszy rynek rządzi się innymi prawami. Aby przedsiębiorstwo mogło się rozwijać i rywalizować na trudnym rynku przewoźników lotniczych, potrzebny jest nie tylko dobry plan restrukturyzacji, ale kapitał i tzw. know-how wniesione do spółki. Nie może mieć miejsca sytuacja, którą mamy dzisiaj, a więc drenowanie kasy państwa, aby na krótko ożywić słabnącego przewoźnika albo, jak kto woli, podać mu kroplówkę. Nie powinno to mieć miejsca. Z pomocy, którą spółka PLL LOT już otrzymała od państwa, trzeba będzie się rozliczyć przed Komisją Europejską.

    Dla nas ważne jest, aby nie reanimować co chwilę przedsiębiorstwa, a stworzyć mu warunki do dalszego rozwoju. To oznacza znalezienie inwestora, który zaangażuje swój kapitał w rozwój spółki. Jednak przy obecnych skostniałych zapisach ustawowych nie jest możliwe przeprowadzenie skutecznej prywatyzacji PLL LOT. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zaangażuje swoich pieniędzy, pozbawiając się tak naprawdę kontroli nad nimi. Może trudno niektórym to zrozumieć i wolą bawić się w przerzucanie winy za wieloletnie zaniedbania, złe decyzje, złe podpisane umowy, które doprowadziły do takiego stanu spółkę LOT, bo nadal proces prywatyzacji nie jest dla nich zrozumiały.

    Uchylenie ustawy o przekształceniu PLL LOT jest zasadne. Przy czym, jak słusznie w projekcie ustawy zapisano, zostaje uchylona cała ustawa, nie zaś tylko art. 2, który jest obecnie jedynym stosowanym przepisem odnoszącym się do obowiązku utrzymania ponad 50% akcji PLL LOT. Należy jednak podkreślić, że uchylenie ustawy nie będzie skutkowało automatycznie utratą kontroli przez Skarb Państwa nad spółką. W tej sytuacji kwestie związane ze strukturą własnościową i kontrolą sprawowaną nad PLL LOT uregulowane zostały na poziomie Unii Europejskiej w drodze rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1008/2008 z dnia 24 września 2008 r. w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie Wspólnoty. Bezpośrednio ma tu zastosowanie art. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, przy jednoczesnym zastosowaniu właściwych przepisów wynikających z Prawa lotniczego, dotyczących koncesji i umów międzynarodowych. PLL LOT posiadać będzie status przewoźnika wspólnotowego.

    Ponadto nadmienię, że uchylenie ustawy jest również zgodne z przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 27 marca 2012 r. planem prywatyzacji na lata 2012-2013. Plan ten zakłada między innymi prywatyzację PLL LOT. A więc uchylenie ustawy umożliwi przeprowadzenie procedury zbycia wszystkich akcji znajdujących się pośrednio i bezpośrednio w zasobach Skarbu Państwa na rzecz potencjalnego inwestora, ale również sprawi, że pozycja Skarbu Państwa w procesie negocjacyjnym, w procesie prywatyzacji znacząco się wzmocni.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Platformy Obywatelskiej rekomenduje Wysokiej Izbie przyjęcie rządowego projektu ustawy dotyczącej przewoźnika PLL LOT (druki nr 1242 i 1262). Mam nadzieję, że panie posłanki i panowie posłowie będą mieli szanse w głosowaniu wykazać, jak bardzo zależy im, aby PLL LOT nie tylko przetrwał, ale miał szanse dynamicznie się rozwijać i skutecznie konkurować z innymi przewoźnikami w Polsce i w Unii Europejskiej. Zapewniam państwa, że proces prywatyzacji to nie zło wcielone, nie bójcie się. Możecie spokojnie podążać ścieżką prywatyzacji bez obaw. To jest tak, jakby odkryć dobrodziejstwo założenia konta w banku czy nauczyć się używania karty kredytowej. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 08 maja 2013 roku.


133 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Komunikaty

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Informacja bieżąca w sprawie bezpieczeństwa środków zgromadzonych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy