Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1045).


Poseł Renata Zaremba:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Platforma Obywatelska przedstawiam stanowisko odnośnie do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1045).

    Kryzys ekonomiczny z roku 2008 przyczynił się do pogorszenia sytuacji także w systemie bankowym w Polsce. Co prawda polskie banki w ubiegłym roku odnotowały rekordowe zyski w wysokości 12 mld zł za pierwsze III kwartały, jednak sytuacja na rynku zmienia się i instytucje bankowe będą musiały poradzić sobie ze słabnącym wzrostem gospodarczym, a pełnią dla gospodarki ważną funkcję.

    Rządowy projekt ustawy ma za zadanie wzmocnić stabilność finansową sektora bankowego w Polsce. Ustawa wprowadza opłatę ostrożnościową jako sposób pozyskania dodatkowych środków na finansowanie działań stabilizujących.

    Państwa członkowskie Unii Europejskiej podjęły na szczeblu wspólnotowym działania mające wypracować rozwiązania dotyczące zarówno procesów, jak i narzędzi zarządzania sytuacją kryzysową w sektorze bankowym. W 2010 r. Komisja Europejska wskazała na potrzebę tworzenia funduszy restrukturyzacyjnych zasilanych z opłat pobieranych od banków. Fundusze takie miałyby, cytuję: ułatwić przeprowadzenie postępowania naprawczego w odniesieniu do upadających banków w sposób pozwalający uniknąć efektu domina i umożliwiający normalną likwidację banku w takich ramach czasowych, w których nie dochodzi do gwałtownej wyprzedaży aktywów. Propozycja ta została zaakceptowana przez rządy państw członkowskich, które w ramach Rady Europejskiej w czerwcu 2010 r. zgodnie uznały, iż wprowadzenie systemu opłat i podatków od instytucji finansowych jest niezbędne w celu zapewnienia równego podziału obciążeń skutkami kryzysu w sektorze bankowym. Mając na uwadze doświadczenia innych państw oraz działania legislacyjne wprowadzone już w takich państwach jak chociażby Niemcy, Anglia, Słowacja, Portugalia, Austria, Szwecja, Węgry, a także prowadzone dalej na szczeblu wspólnotowym, rządowy projekt ustawy ma uzasadnienie, a przyjęte w nim rozwiązania uwzględniają realia polskiej gospodarki i aktualną sytuację sektora finansowego.

    Projekt zakłada utworzenie w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nowego funduszu własnego, zwanego funduszem stabilizacyjnym. Będzie on źródłem dodatkowych środków na finansowanie przyszłych działań mających na celu utrzymanie stabilności sektora bankowego. Wysokość tzw. opłaty ostrożnościowej będzie ustalana jako iloczyn stawki nieprzekraczającej 0,2% i podstawy naliczania, analogicznej do podstawy naliczania opłaty rocznej pobieranej już od banków na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

    Nowo utworzony fundusz stabilizacyjny miałby za zadanie udzielanie przez BFG gwarancji zwiększania funduszy własnych banku, tzw. gwarancji rekapitalizacyjnej. W wyniku jej spełnienia BFG obejmowałby akcje, obligacje banków krajowych lub bankowe papiery wartościowe, o czym mówił już pan minister Kowalczyk. Decyzja o uruchomieniu przez BFG środków funduszu stabilizacyjnego na finansowanie działań pomocowych ma należeć do organów funduszu, ale działających na wniosek ministra finansów.

    Jak podkreśla projektodawca, wprowadzenie rozwiązań zawartych w niniejszej ustawie do istniejącego porządku prawnego, cytuję: umożliwi stworzenie warunków, w których zarówno ochrona klientów, jak i ewentualna stabilizacja sytuacji na rynku finansowym będzie jeszcze bardziej efektywna, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na postrzeganie polskiego systemu bankowego, a także zwiększenie jego konkurencyjności poprzez wzmocnienie poziomu zaufania do polskich instytucji finansowych, między innymi ze strony gospodarstw domowych i przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

    Należy jednak zwrócić uwagę, że po konsultacjach społecznych wpłynęło również kilka uwag odnośnie do przedłożonego projektu ustawy, między innymi co do wysokości opłat wnoszonych przez instytucje finansowe - czy opłata ta nie powinna być uregulowana w formie podatku - a także innych, które są zamieszczone w uwagach do projektu. (Dzwonek)

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Platformy Obywatelskiej rekomenduje Wysokiej Izbie przyjęcie rządowego projektu ustawy (druk nr 1045) i skierowanie go do dalszych prac w komisji. Podczas dalszych prac nad projektem powinniśmy jednak pamiętać, iż jest to projekt potrzebny i ważny dla wzmocnienia stabilności finansowej sektora bankowego w Polsce. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2013 roku.


142 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Komunikaty

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Informacja bieżąca w sprawie bezpieczeństwa środków zgromadzonych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy