Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druki nr 808 i 832).


Poseł Sprawozdawca Janusz Cichoń:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, druk nr 808.

    Senat na posiedzeniu 18 października tego roku rozpatrzył ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zaproponował do niej 6 poprawek. Senat zaproponował utrzymanie tzw. ulgi internetowej, jednocześnie ograniczając możliwość skorzystania z tej ulgi. Odliczenie wydatków na Internet będzie, jeśli przyjmiemy to rozwiązanie, przysługiwać wyłącznie przez dwa kolejne lata podatkowe i tylko tym osobom, które do tej pory nie korzystały z tej ulgi. Z ulgi na Internet będą mogli skorzystać zatem podatnicy, którzy do tej pory nie korzystali z odliczeń z tego tytułu lub po raz pierwszy uwzględnili tę ulgę w rozliczeniu na rok 2012. W tym ostatnim zakresie proponowany przepis reguluje sytuację przejściową i jednoznacznie przesądza, że podatnik, który po raz pierwszy skorzysta z odliczenia w roku podatkowym 2012, będzie mógł skorzystać z ulgi po raz drugi tylko w roku 2013.

    Pozostałe poprawki Senatu porządkują, korygują bądź uzupełniają regulacje uchwalone przez Sejm. Poprawka 1. ma na celu umożliwienie potrącania kosztów uzyskania przychodów poniesionych po zakończeniu roku podatkowego przy rozliczaniu kosztów wyższych niż ryczałtowe. Zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu nadanym przez Sejm, faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z tymi przychodami można odliczyć nie tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, lecz także jeśli zostały poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy.

    Opieramy się tutaj na założeniu, że jeśli pozwalamy na odliczenie kosztów poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowy, to także powinniśmy umożliwić rozliczenie kosztów powstałych w roku następnym po roku podatkowym. Chodzi o rozstrzygnięcie, czy to rozwiązanie, które zaproponował Senat, zmierza do tego, aby możliwe było to rozliczenie do dnia złożenia zeznania podatkowego. W gruncie rzeczy taka była także nasza intencja, jest to tak na dobrą sprawę zapis doprecyzowujący.

    Podobnie jest, jeśli chodzi o poprawkę nr 2. Ona doprecyzowuje możliwość rozliczenia rzeczywistych kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw własności intelektualnej również podatnikom osiągającym koszty uzyskania przychodów wyższe niż 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej i jednocześnie nieprzekraczające 50% uzyskanych przychodów. Podobnie tutaj nasze intencje były właśnie takie, natomiast zapisy może nie do końca precyzyjne.

    Poprawka 4. ma charakter redakcyjny, doprecyzowujący i też w sposób jednoznaczny wskazuje na wysokość ulgi podatkowej z tytułu wychowywania trojga i więcej dzieci.

    Ostatnia poprawka, którą powinienem przedstawić, ma w gruncie rzeczy charakter legislacyjny. Jest to poprawka nr 5.

    O poprawkach 3. i 6. mówiłem, bo one dotyczą tej ulgi internetowej.

    Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła dzisiaj te poprawki Senatu i rekomenduje Wysokiej Izbie ich przyjęcie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Janusz Cichoń - Wystąpienie z dnia 24 października 2012 roku.


71 wyświetleń

Zobacz także: