Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (druki nr 729 i 852).


Poseł Renata Zaremba:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej przedstawiam stanowisko wobec ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym z projektami aktów wykonawczych, druki nr 729 i 852.

    Polska, kraj liczący się na europejskim rynku, postrzegana jest jako stabilny partner do inwestowania w trudnych czasach kryzysu. Dlatego powinna jak najszybciej starać się zaimplementować dyrektywy unijne, które pozwolą jej na dalszy, szybszy rozwój gospodarczy, m.in. przez ujednolicenie prawa polskiego z prawem unijnym, znosząc bariery w dziedzinie współpracy na wspólnym rynku europejskim. Jeżeli chcemy korzystać z dobrodziejstw bycia w Unii Europejskiej, chcemy większych możliwości w zakresie inwestowania w naszą gospodarkę, powinniśmy dążyć do tego między innymi przez integrację europejskiego rynku funduszy inwestycyjnych, pozbywając się fobii. Nieuzasadnione jest twierdzenie przez niektórych, że nadzór finansowy nie poradzi sobie z ochroną polskiego interesu. Dlatego też do ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych zgodnie ze stanowiskiem Unii Europejskiej wprowadzamy implementację unijnych zapisów: dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r., dyrektywy komisji 2010/44/UE z dnia 1 lipca 2010 w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE, dyrektywy komisji 2010/43/UE z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE w zakresie wymogów organizacyjnych, konfliktów interesów, prowadzenia działalności, zarządzania rynkiem i treści umowy pomiędzy depozytariuszem a spółką zarządzającą.

    Obecnie rozwój polskiego rynku usług finansowych jest o wiele mniej dynamiczny, mniej konkurencyjny i mało efektywny w porównaniu z innymi rynkami międzynarodowymi. Nie wykorzystuje tym samym swojego potencjału. Nowe regulacje mają za zadanie zwiększyć efektywność działania otwartych funduszy inwestycyjnych zarówno na krajowym, jak i europejskim rynku usług finansowych. W całej Unii Europejskiej obowiązywać mają jednolite przepisy dotyczące udzielania zezwoleń i zasad łączenia funduszy inwestycyjnych. Zmiany prawne będą dotyczyć transgranicznych połączeń otwartych funduszy inwestycyjnych oraz przewidują zmianę obowiązujących zasad połączeń krajowych funduszy inwestycyjnych. Umowa wprowadza zmiany w zakresie tworzenia funduszy podstawowych i powiązanych (Master-Feeder Funds) i uznanie takich funduszy inwestycyjnych otwartych za fundusze typu UCITS, w których fundusz powiązany będzie mógł inwestować wszystkie swoje aktywa w innym funduszu podstawowym. Ustawa reguluje tryb udostępniania kluczowych informacji inwestorom przy fuzji, przejęciach etc. Będą one zawarte w dokumencie spisanym krótko i w sposób zrozumiały. Nastąpi zastąpienie skrótu prospektu informacyjnego dokumentem o nazwie: kluczowe informacje dla inwestorów.

    Ważne jest bezpieczeństwo funkcjonowania funduszy inwestycyjnych, ochrona praw uczestników funduszy inwestycyjnych, które zostały uregulowane ustawowo, począwszy od wprowadzenia nadzoru przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dla zarządzających funduszami inwestycyjnymi zostanie wprowadzony tzw. paszport. Dzięki temu towarzystwa funduszy inwestycyjnych będą mogły zarządzać funduszami w innych państwach członkowskich i jednocześnie zarządzający z innych państw członkowskich będą mogli zarządzać funduszami w Polsce.

    To tylko niektóre ważne zapisy tej ustawy, które usprawnią i uproszczą przepisy oraz procedury dotyczące działania funduszy inwestycyjnych na krajowym i europejskim rynku. Projektowana ustawa nie wiąże się z obciążeniami budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Platformy Obywatelskiej będzie głosował za przyjęciem przedmiotowej ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym wraz z poprawkami, które w imieniu klubu składam na ręce pana marszałka. Dziękuję bardzo.



Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 15 listopada 2012 roku.


369 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Komunikaty

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Informacja bieżąca w sprawie bezpieczeństwa środków zgromadzonych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Renata Zaremba - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy