Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Waldemar Andzel:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Chciałbym tylko na wstępie powiedzieć, że widać, iż Ruch Palikota nie ma, czym się zajmować, i przez dwie godziny epatuje Sejm Rzeczypospolitej Polskiej atakiem na Kościół katolicki i kwestionuje lekcje religii i katechezy w szkołach w Polsce. Dzięki religii w szkole mamy lepsze społeczeństwo, które wie, co to dekalog czy normy etyczne. Te argumenty jednak w żaden sposób nie docierają do parlamentarzystów Ruchu Palikota, którzy skupiają się na atakowaniu Kościoła katolickiego i katolików, których jest ponad dziewięćdziesiąt kilka procent w polskim społeczeństwie.

    (Poseł Jacek Kwiatkowski: Statystycznie tylko.)

    Mam dzisiaj oświadczenie poświęcone 65. rocznicy urodzin księdza Jerzego Popiełuszki.

    (Poseł Dariusz Cezar Dziadzio: Dramat.) (Wesołość na sali, oklaski)

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam nadzieję, że uznacie i uszanujecie księdza Jerzego Popiełuszkę, błogosławionego.

    W tym roku obchodzimy 65. rocznicę urodzin wielkiego polskiego błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Był on nie tylko kapelanem warszawskiej ˝Solidarności˝, ale przede wszystkim męczennikiem i niedoścignionym patriotą, wzorem dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

    Błogosławiony Popiełuszko pochodził z rolniczej rodziny zamieszkałej w niewielkiej miejscowości Okopy. Ksiądz Jerzy w dzieciństwie był ministrantem, wyróżniał się szczególną religijnością. Tuż po maturze rozpoczął przygotowania do stanu duchownego, studiując w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Odbył także przymusową zasadniczą służbę wojskową w specjalnej jednostce dla kleryków o zaostrzonym rygorze w Bartoszycach. Niezwykle ważną datą dla księdza Popiełuszki był 28 maja 1972 r. Otrzymał wtedy święcenia kapłańskie z rąk samego kardynała Wyszyńskiego. Pracował w parafiach w Ząbkach, w Aninie, a także pełnił służbę kapłańską w kościołach: Dzieciątka Jezus, św. Anny i św. Stanisława Kostki. W 1978 r. błogosławiony został duszpasterzem środowisk medycznych w Warszawie.

    Jedną z najbardziej znaczących działalności księdza Jerzego była praca ze środowiskami robotniczymi i aktywne wspieranie ˝Solidarności˝. Słynne stały się jego uroczyste msze święte za ojczyznę, które gromadziły tysiące wiernych, wzmacniały nadzieję i wiarę narodu w tak trudnych czasach. Był osobą niezłomną, głęboko odważną, wspierającą prześladowanych robotników i działaczy związkowych. Swoim poświęceniem i oddaną służbą zyskał autorytet i uznanie wśród społeczeństwa.

    To właśnie ksiądz Jerzy Popiełuszko prowadził pogrzeb zamordowanego Grzegorza Przemyka, zorganizował pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę. Niestety praca ta wiązała się z ostrą krytyką ze strony władz komunistycznych i skierowanymi przeciw niemu działaniami operacyjnymi Służby Bezpieczeństwa. Był inwigilowany przez czterech agentów, przesłuchiwany, a także poddawany wielokrotnym szykanom i propagandowym atakom. W tym trudnym czasie, mimo propozycji wyjazdu na studia do Rzymu, ksiądz Popiełuszko postanowił pozostać w ojczyźnie i służyć jej do samego końca. 19 października 1984 r. błogosławiony Popiełuszko, wracając do Warszawy, niedaleko miejscowości Górsk został uprowadzony. Jego ciało wyłowiono 30 października z zalewu na Wiśle. Było obciążone workiem wypełnionym kamieniami, szyję zaciskała pętla. Sekcja zwłok ujawniła ślady torturowania. Brutalne zabójstwo księdza Popiełuszki wywołało ogromne poruszenie i protesty społeczne, a jego pogrzeb przerodził się w wielką manifestację. Ksiądz Jerzy został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie. W 25. rocznicę śmierci błogosławiony Popiełuszko został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego, a jeszcze w 1984 r. Gwiazdą Wytrwałości. Jednak najwyższym uhonorowaniem było ogłoszenie księdza Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego, które nastąpiło 6 czerwca 2010 r. w Warszawie. Na zawsze pozostanie jednym z najważniejszych bohaterów najnowszej historii Polski. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 12 września 2012 roku.


65 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 24 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 14 maja 2015 roku.
Oświadczenia poselskie. Posiedzenie Sejmu RP nr 92

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 15 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Oświadczenie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Oświadczenie poselskie.

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy