Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Waldemar Andzel:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 17 września bieżącego roku miała miejsce 66. rocznica urodzin Zbigniewa Wassermanna. Chciałbym zatem przypomnieć postać tego polityka, prawnika, prokuratora i mojego partyjnego kolegi zmarłego tragiczną śmiercią w katastrofie smoleńskiej.

    Zbigniew Wassermann urodził się 17 września 1949 r. w Krakowie w rodzinie o tradycjach kolejarskich. Ukończył krakowskie IX Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Wróblewskiego. Po zdaniu egzaminu dojrzałości podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim.

    W latach 70. rozpoczął pracę zawodową w Prokuraturze Powiatowej w Chrzanowie, a następnie pracował w Prokuraturze Powiatowej w Jaworznie oraz Prokuraturze Rejonowej w Brzesku. W kolejnej dekadzie pracował w krakowskiej prokuraturze rejonowej dla dzielnicy Krowodrza, a następnie w prokuraturze wojewódzkiej również w Krakowie. Tam od 1989 r. przez dwa lata pełnił funkcję zastępcy szefa prokuratury. Został odwołany ze stanowiska po tym, jak krytykował brak wystarczających zmian w prokuraturze po okresie PRL. W okresie tym zasiadał też w komisji wojewódzkiej do spraw weryfikacji pracowników Służby Bezpieczeństwa w Krakowie. Od 1993 r. do 2000 r. Zbigniew Wassermann był pracownikiem prokuratury apelacyjnej, gdzie też pełnił obowiązki rzecznika prasowego. Na kilka miesięcy oddelegowano go do Prokuratury Krajowej.

    Wassermann był członkiem krakowskich władz Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich, przez kilka lat wchodząc w skład rady naczelnej tej organizacji. W latach 2000-2001 pełnił obowiązki prokuratora krajowego w rządzie Jerzego Buzka. Na początku pierwszej dekady XXI w. Zbigniew Wassermann zaangażował się w działalność Prawa i Sprawiedliwości. Z listy tego ugrupowania w okręgu krakowskim został posłem na Sejm IV kadencji. Zasiadał wtedy w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego, oraz w Komisji do Spraw Służb Specjalnych, której był przewodniczącym. Jako wiceprzewodniczący zasiadał też w Komisji Śledczej w sprawie PKN Orlen. W kolejnych wyborach parlamentarnych Zbigniew Wassermann ponownie uzyskał mandat poselski, startując w okręgu krakowskim. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza objął funkcję ministra członka Rady Ministrów, koordynatora służb specjalnych. Na stanowisko to został powołany również w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 r. po raz trzeci został posłem. W czasie tej kadencji zasiadał w Komisji Śledczej w sprawie tzw. afery hazardowej.

    10 kwietnia 2010 r. Zbigniew Wassermann zginął śmiercią tragiczną w katastrofie polskiego samolotu TU-154 w Smoleńsku. Wraz z 95 innymi osobami, w tym z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, udawał się on na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Sześć dni po tragicznej śmierci pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 20 kwietnia Zbigniew Wassermann został pochowany na cmentarzu na krakowskich Bielanach. Po przeprowadzonej ekshumacji i powtórnym pogrzebie jego ciało spoczęło w grobowcu obok alei dębów pamięci upamiętniających polskich oficerów pomordowanych w Katyniu oraz koło dębu i głazu dedykowanego ofiarom katastrofy smoleńskiej. Na nagrobku Zbigniewa Wassermanna umieszczone zostały słowa będące jego życiową maksymą: uczciwie postępować w każdej sytuacji bez względu na konsekwencje. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 25 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101


314 wyświetleń
Zobacz także:Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 24 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 14 maja 2015 roku.
Oświadczenia poselskie. Posiedzenie Sejmu RP nr 92

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 15 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Oświadczenie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Oświadczenie poselskie.

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy