Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Waldemar Andzel:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W ostatnim czasie opinią publiczną wstrząsnęła informacja o wynikach jednego z największych przetargów w historii Wojska Polskiego, który ogłosił prezydent Komorowski, a nie rząd, co dziwne, dotyczącego zakupu od francuskiej firmy 50 śmigłowców bojowych Caracal. Z francuskimi maszynami dostarczonymi przez konsorcjum Airbus Helicopters konkurowały produkowane w Mielcu helikoptery S-70 i Black Hawk firmy Sikorsky Aircraft oraz wytwarzane w Świdniku AgustaWestland-149 należące do włosko-brytyjskiej firmy AgustaWestland. Podjętą przez obóz rządzący decyzję można jednak ocenić jako niezrozumiałą. Nie sposób doszukać się argumentów przemawiających za pierwszeństwem francuskich śmigłowców. Wybrane śmigłowce Caracal bazują na konstrukcji z lat 60., tymczasem jeżeli chcemy unowocześnić naszą armię, to musimy inwestować w sprzęt nowej generacji, a nie bazować na przestarzałych rozwiązaniach. Przypomnę, iż ten śmigłowiec ma służyć w naszych Siłach Zbrojnych co najmniej 30 lat. We francuskich siłach zbrojnych służy do tej pory tylko kilkanaście maszyn Caracal.

    Takie działania nie mają sensu. Zakup 50 nowych helikopterów opiewa na kwotę niebagatelną: 13 mld zł. Co ciekawe, za kwotę 11 mld zł można by zakupić aż 70 maszyn jednej z firm produkujących w Polsce, które cieszą się dużą popularnością na świecie. Wybór ten mocno skrytykował nawet Jerzy Buzek, europoseł i były premier. Zdecydowanie się na producenta budującego swoje urządzenia poza granicami Polski oznacza, że pieniądze te, zamiast pozostać w kieszeniach polskich pracowników, trafią do obcych rąk. W tym przypadku zyski będą liczyć Francuzi. Podjęta przez obóz rządzący, Platformę Obywatelską, decyzja jest zatem niekorzystna dla polskiego państwa i społeczeństwa. Przyjęte rozwiązanie nie na nic wspólnego z racjonalnym gospodarowaniem, wspieraniem rozwoju technologicznego czy pobudzaniem krajowej gospodarki. Usuwanie ewentualnych awarii, wymiana części czy doposażenie w kolejne elementy uzbrojenia będą w dalszym ciągu wiązać nas z francuską firmą. Polskie zakłady nie wyprodukują przecież części kompatybilnych z częściami do śmigłowców z Francji. To będzie powodowało dalszy odpływ polskich nakładów finansowych z rodzimego budżetu.

    Wybór, jakiego dokonano, można interpretować jako działanie wymierzone w polski przemysł obronny. Wykluczone zostały maszyny budowane w kraju, choć w niczym nie ustępują one tym zagranicznym, a dokładnie francuskim. Zakwestionowano zatem pozycję polskich zakładów produkujących sprzęt lotniczy i jakość ich produktów. Taka postawa polskiego rządu jest niezrozumiała i godna krytyki. Polski przemysł lotniczy powinien być promowany poza granicami kraju, natomiast decyzja, jaką podjęto, dyskredytuje nas i umniejsza nasze możliwości, jeśli chodzi o potencjalnych zagranicznych klientów. Sprawdza się zatem stare powiedzenie: Cudze chwalicie, swego nie znacie. W tym wypadku odbija się to niekorzystnie na pozycji polskich pracowników, rodzimym przemyśle i ogólnie na tym, jak polskie produkty są postrzegane za granicą. Przetarg na śmigłowce można nazwać co najmniej skandalicznym i powinno to być szczegółowo wyjaśnione przed obywatelami Polski, jak również przed parlamentarzystami i parlamentem Rzeczypospolitej Polskiej bardzo dokładnie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 14 maja 2015 roku.

Oświadczenia poselskie. Posiedzenie Sejmu RP nr 92


135 wyświetleń
Zobacz także:Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 24 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 15 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Oświadczenie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Oświadczenie poselskie.

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy