Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Barbara Bartuś:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wczoraj na tej sali odbyła się dyskusja nad projektem uchwały przedstawionym przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość w sprawie podstaw programowych oraz ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, które prowadzą m.in. do ograniczenia nauki historii w szkołach.

    Przykro było słuchać, jak posłanka Platformy Obywatelskiej mówiła wprost: Nie chcę polityki historycznej. Właśnie taka postawa rządzących doprowadziła m.in. do sytuacji, w której prezydent Stanów Zjednoczonych nie nazwał obozów koncentracyjnych niemieckimi, ale polskimi. A Niemcy prowadzą swoją politykę historyczną. Już w latach 70. zaczęli pracę nad tym, aby oddzielić odpowiedzialność nazistów, hitlerowców od odpowiedzialności Niemców. Obozy nie były więc niemieckie, a nazistowskie, a przy naszej bierności stały się już nawet polskimi obozami śmierci.

    Ostatnio też wiele słychać o tym, że my, Polacy, jako naród jesteśmy nawet współodpowiedzialni za zbrodnie Holocaustu. Nagłaśnia się książki Jana Tomasza Grossa, a np. Jana Karskiego traktuje się nie jako wysłannika polskiego państwa podziemnego, polskiego narodu, który bronił Żydów przed zagładą, ale jako pojedynczego pozytywnego bohatera.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Nie można bowiem dobrze służyć narodowi, nie znając jego historii, tradycji czy kultury - mówił Jan Paweł II, ale też wiele innych autorytetów kiedyś i dziś podkreślało i podkreśla wagę dbania o pamięć historyczną. Szkoda tylko że koalicja rządząca uważa, iż znajomość historii jest zbyteczna. Nasuwa się nawet pytanie, czy poprzez takie działania polityczne jak wycofywanie nauki historii w szkołach rząd nie chce przekształcić świadomych Polaków w obojętnych Europejczyków. Jedyna nadzieja w tym, że wielu uczniów chce poznawać historię własnego kraju, narodu i, co najważniejsze, jest wielu wspaniałych nauczycieli historii, którzy chcą dodatkowo poświęcić swój czas i chcą przekazywać wiedzę historyczną swoim uczniom nawet poza normalnymi lekcjami.

    Właśnie jutro będą gościli tutaj na galerii sejmowej laureaci organizowanych przeze mnie konkursów historycznych. Już od pięciu lat w szkole nr 4 w Gorlicach organizujemy konkurs ˝Konstytucja 3 Maja - Czasy Stanisławowskie˝ dla uczniów gimnazjów. W tym roku wzięła w nim udział młodzież z 44 szkół powiatów gorlickiego i nowosądeckiego. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Nowym Sączu w składzie: Łukasz Bobak, Piotr Głowacki i Magdalena Lupa; drugie miejsce - drużyna Publicznego Gimnazjum w Krygu: Wojciech Dąbrowski, Karol Przybyło i Melania Kołotyło; trzecie miejsce - Gimnazjum w Korzennej: Karolina Szołdra, Kinga Łaś, Edyta Mróz; czwarte miejsce - uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Nowym Sączu: Robert Prokop, Mateusz Stelmach i Małgorzata Rams. Piąte miejsce ex aequo zajęły zespoły gimnazjum w Siedlcach: Aleksandra Kozak, Maria Kozak i Tomasz Jarząb oraz gimnazjum w Muszynie: Paulina Buszek, Justyna Hnatiuk i Damian Długosz.

    Co roku też w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu odbywa się finał konkursu historycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tym razem tematem było ˝Podziemie niepodległościowe w Polsce 1939-1956˝, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. W konkursie tym pierwsze miejsce zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu w składzie: Katarzyna Łysak, Dawid Buliński i Dariusz Jodłowski; drugie miejsce to I LO im. M. Kromera w Gorlicach: Grzegorz Orlof, Jakub Krężel, Sylwester Gryzik; trzecie miejsce - II LO im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu w składzie: Barbara Toczek, Przemysław Leśniak oraz Adam Krupczak; czwarte miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej: Agnieszka Gryzło, Paweł Gryzło i Jarosław Szczepanek; piąte miejsce - drużyna I LO im. Długosza w Nowym Sączy w składzie: Adrianna Kotlarska, Patrycja Michalik i Karolina Pawnik.

    Laureaci miejsc od drugiego do piątego z obydwóch konkursów w nagrodę przyjadą jutro do Warszawy, gdzie zwiedzą oprócz Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej między innymi Belweder, Zamek Królewski i Muzeum Powstania Warszawskiego, a także złożą kwiaty na Powązkach.

    Laureatom oraz ich nauczycielom gratuluję i cieszę się bardzo, że konkursy historyczne organizowane przez nas cieszą się z roku na rok coraz większym powodzeniem, jak również z tego, że będę mogła jutro tych młodych Polaków, laureatów konkursów z dużą znajomością historii naszej ojczyzny, będących nadzieją naszego narodu gościć tutaj, w Warszawie, tutaj, w polskim parlamencie. Jestem też przekonana, że zdobyta wiedza historyczna pozwoli im lepiej poznać świat, a patriotyzm nie będzie nigdy dla nich pustym słowem. Dziękuję. (Oklaski)Poseł Barbara Bartuś - Oświadczenie z dnia 14 czerwca 2012 roku.


158 wyświetleń