Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Robert Wardzała:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Czy w związku z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 planuje się wprowadzenie czasowej kontroli na wewnętrznych granicach strefy Schengen, tj. na granicy z Niemcami, Słowacją i Czechami? Na czym w praktyce polegałaby realizacja takiej decyzji i jakie byłyby jej konsekwencje dla obywateli Polski? Wiadomo, że Polacy, którzy wtedy wyjeżdżaliby... Może inaczej. Czy ewentualnie Polacy, którzy wyjeżdżaliby za granicę lub też wracali z zagranicy do kraju, nie napotykaliby na problemy związane z tym, że ta kontrola zostałaby na czas określony, ale jednak wprowadzona?

    Czy państwa strefy Schengen zostałyby powiadomione na czas o takiej decyzji? W jaki sposób nasz kraj prowadziłby ewentualnie taką politykę informacyjną, czy też kampanię informacyjną, która spowodowałaby, że goście, którzy mieliby do nas dotrzeć, dostaliby na czas informację, że taka kontrola może ich spotkać na granicy z Polską?

    Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, liczymy na przychody, które mogą być pochodną tego, że tak powiem, wybuchu turystycznego, który może nastąpić w czasie Euro. Jeżeli taka decyzja będzie podjęta, czy nie strzelimy sobie, mówiąc kolokwialnie, w kolano? Czy nie spowoduje to zatrzymania przepływu gości, którzy mogą nam rozruszać tę turystykę? Podejrzewam, że mnóstwo firm, mnóstwo przedsiębiorców prywatnych, jak i nasze państwo, wszyscy oczekują na efekty, które może przynieść tak duża liczba turystów.

    Kolejna sprawa, o którą chcę zapytać. Doskonale wiemy, że mistrzostwa Europy spowodują również wzmożenie ruchu na granicach, na granicy polsko-ukraińskiej. Czy w tej chwili jest jakiś pomysł czy też rozwiązanie, które ułatwiłoby, rozładowałoby korki i pozwoliłoby na swobodne przemieszczanie, przechodzenie, przejeżdżanie tej granicy? (Dzwonek) Doskonale wiemy, jak to wygląda dzisiaj, ten problem jest w dalszym ciągu nierozwiązany, nie wygląda to dobrze, zwłaszcza w kontekście Euro.

    Ostatnie pytanie, bo kończy się czas. Czy i w jaki sposób Polska jest przygotowana do obsługi małego ruchu granicznego w obwodzie kaliningradzkim, który z uwagi na uczestnictwo Rosji w mistrzostwach Europy może być znacznie bardziej intensywny? Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Robert Wardzała - Wystąpienie z dnia 12 kwietnia 2012 roku.


173 wyświetleń

Zobacz także: