Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (druki nr 387 i 1676).


Poseł Robert Wardzała:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska chciałbym zarekomendować państwu przyjęcie projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw.

    Stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska jest w tej sprawie jasne. Uważamy, że projekt należy przyjąć z kilku powodów. Po pierwsze, projekt ten wychodzi naprzeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do urlopu lub ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w przypadku funkcjonariuszy Policji. Senat, który przygotował projekt ustawy, orzeczenie to słusznie odniósł także do innych służb mundurowych.

    Jak wiadomo, istota proponowanych zmian polega na tym, że nie można, tak jak to było do tej pory, ograniczać prawa do urlopu po upływie 3 lat. Prawo to zgodnie z proponowaną zmianą przysługiwałoby bez względu na to, jak długi byłby okres, w którym pracownik urlopu nie wykorzystał. Do wyboru miałby czas wolny bądź ekwiwalent. Rozwiązania te zaaprobował także związek zawodowy policjantów.

    Po drugie, projekt jest sprawą pilną, ponieważ od chwili orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego minęło już 3,5 roku, i odkładanie tej kwestii na później byłoby co najmniej nierozsądne i utrzymywałoby sytuację prawną, która w istocie narusza zasadę sprawiedliwości społecznej, inaczej traktując różne grupy zawodowe pod względem prawa do urlopu.

    Po trzecie, proponowane uregulowania zmierzają do zapewnienia jednolitości rozwiązań dotyczących służb mundurowych w prawie krajowym oraz w przepisach prawa europejskiego.

    W toku prac podkomisji okazało się, że proponowane zmiany nie uwzględniają wszystkich aspektów sprawy, a w szczególności Państwowej Straży Pożarnej. Nie oznacza to jednak, że ta kwestia pozostaje nierozwiązana. Propozycja, by potraktować ją osobno i zająć się nią przy okazji projektowania nowego budżetu, jest uzasadniona ze względów formalnych. Uwzględnienie straży pożarnej wymagałoby odłożenia uchwalenia gotowego już projektu, opracowania go na nowo i wskazania źródeł finansowania proponowanych zmian. Przyjęcie ustawy w proponowanym kształcie już teraz pozwoli wprowadzić rozwiązania oczekiwane przez kilka grup zawodowych wcześniej. Nic nie stałoby na przeszkodzie, by równocześnie przygotować konieczne rozwiązania legislacyjne wychodzące naprzeciw oczekiwaniom straży pożarnej. Przyjęcie takiego harmonogramu wydaje się rozwiązaniem najrozsądniejszym dla wszystkich. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Robert Wardzała - Wystąpienie z dnia 11 września 2013 roku.


131 wyświetleń

Zobacz także: