Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (druki nr 3246 i 3527).


Poseł Jacek Tomczak:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Mówienie o zbrodni to jest gruba przesada. Myślę, że pan poseł Adamczyk dobrze wie, jakie są tutaj tego przyczyny. Po prostu nie było na rynku w zeszłym roku takiej ilości tańszych mieszkań, które mogłyby być objęte tym programem. To jest prosta odpowiedź na dość proste pytanie.

    Przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować ministrowi za szereg cennych zmian w tym projekcie, zwłaszcza wzmocnienie elementu prorodzinnego. Przypomnijmy, że bonifikaty dla rodzin wielodzietnych, co będzie znacznym ułatwieniem w nabyciu mieszkania w ramach tego programu, rosną o 160%, znosimy także zasadę, że ma to być nabycie pierwszego mieszkania, dla rodzin z trojgiem dzieci, a to ważny element wzmocnienia wielu działań, które rząd podejmuje na niwie polityki prorodzinnej, dokładamy też rynek wtórny, co będzie stanowiło pewne ułatwienie dla wielu rodzin w nabyciu mieszkania. Jest pytanie nie o to, czy ten budżet będzie wykorzystany w tym kontekście, tylko bardziej o to, czy starczy tych pieniędzy, bo otwarcie tego programu, dodanie jeszcze spółdzielni w tym programie doprowadzi do tego, że pojawi się pytanie, czy ta suma środków będzie wystarczająca.

    Chciałbym też zapytać przy okazji: Jak pan minister uważa, jak się ułożą relacje między rynkiem pierwotnym i wtórnym? Nie da się ukryć, że schemat działania programu, jaki do tej pory obowiązywał (Dzwonek), w znacznym stopniu pobudził polską gospodarkę. W tym roku mamy wzrost liczby pozwoleń na budowę w mieszkalnictwie o ok. 40%. Widać, jak program ˝Mieszkanie dla młodych˝ rozpędza polską gospodarkę. I dlatego też pojawiły się moje pytania. Dziękuję.Poseł Jacek Tomczak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi


36 wyświetleń

Zobacz także: