Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2856 i 2911).


Poseł Jerzy Borkowski:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowna Pani Marszałkini! Szanowna Pani Minister! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o strefach ekonomicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2856).

    Według raportu na koniec drugiego kwartału 2014 r. w Polsce na obszarze ponad 18 tys. ha funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych z 2098 zezwoleniami. Wartość inwestycji wynosi ponad 69 mld, a realizuje je 1700 przedsiębiorców, dając zatrudnienie ponad 200 000 pracowników. Powinniśmy sobie zadać pytanie: dużo to czy mało? Na pewno niewystarczająco dużo, ponieważ specjalne strefy ekonomiczne będą funkcjonować, nie wykorzystując maksymalnie swojego potencjału.

    Zrealizowanie dziesięciu głównych celów projektowanej regulacji - i tu muszę poprawić panią poseł Nykiel, bo chyba nie zauważyła, że było tych regulacji więcej - na pewno spowoduje usprawnienie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. Bardzo ważną, istotną zmianą jest wprowadzenie do składu rady nadzorczej spółek zarządzających strefami przedstawiciela ministra finansów w miejsce przedstawiciela wojewody. Tak jak wspominali moi przedmówcy, obecnie jedynie strefa legnicka położona jest na terenie jednego województwa, pozostałe strefy są położone na terenie nawet kilku województw. W strefach oferowana jest pomoc publiczna w formie zwolnienia z podatku dochodowego, a więc udział osoby desygnowanej przez ministra finansów jest jak najbardziej zasadny, ponieważ wojewoda nie odpowiada za rozwój regionalny.

    Zważywszy na trudności na rynku pracy i związane z tym bezrobocie, na uwagę zasługuje również zmiana polegająca na rozszerzeniu katalogu głównych zadań zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi o prowadzenie współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi oraz szkołami wyższymi w celu dostosowania ich oferty edukacyjnej i programów do potrzeb pracodawców - obecnie prawie 80% pracodawców poszukujących pracowników ma trudności z rekrutacją osób o odpowiednich kwalifikacjach - prowadzenie działań zwiększających potencjał stref do tworzenia struktur klastrowych. 15 lat funkcjonowania stref uwidoczniło, że są już pewne branżowe skupiska firm, które przy odpowiedniej polityce lokowania nowych inwestycji mają potencjał do tworzenia struktur klastrowych. Spółki zarządzające powinny w takich przypadkach pełnić rolę koordynatora i tworzyć warunki do rozwoju klastrów.

    W projektowanym art. 12b ust. 1 proponuje się, aby cofnięcie zezwolenia skutkowało obowiązkiem zwrotu pomocy otrzymywanej przez przedsiębiorcę w formie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym. Do czasu zwrotu pomocy przedsiębiorcy nie będzie mogło zostać udzielone nowe zezwolenie. Jest to kolejna regulacja, która wyeliminuje potencjalnych nieuczciwych przedsiębiorców.

    Już w dniu 27 stycznia 2009 r. Rada Ministrów przyjęła dokument ˝Koncepcja rozwoju specjalnych stref ekonomicznych˝. Jego podstawowym celem było wskazanie kierunków dalszego rozwoju specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, które przyczyniłoby się do rozwoju społeczno-gospodarczego poszczególnych regionów kraju. Wskazanie samych kierunków to jednak zdecydowanie za mało, aby specjalne strefy ekonomiczne rozwijały się dynamicznie.

    Kolejnym dokumentem, który przyjęła Rada Ministrów 4 grudnia 2013 r., były ˝Działania zwiększające atrakcyjność specjalnych stref ekonomicznych dla inwestorów˝. Dokument zakłada m.in. możliwość reinwestycji na terenie, który został włączony do strefy jako grunt prywatny. Określono konieczne kryteria, które należy spełnić, aby ponowna inwestycja była możliwa. Jednym z warunków jest możliwość wydania zezwolenia jedynie dla tego samego przedsiębiorcy, dla którego Rada Ministrów włączyła już do strefy grunt prywatny. Proponowane obniżenie progów dla minimalnych kosztów inwestycji i poziomu zatrudnienia może wpłynąć na realizację większej liczby inwestycji i przyspieszy podejmowanie decyzji przez przedsiębiorców.

    W moim regionie, w Dąbrowie Górniczej, gdzie działa podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wykorzystanie jej jest na poziomie 20%. Mam nadzieję, że uzbrojenie terenu, droga dojazdowa do nowych terenów inwestycyjnych w Tucznawie to ważny krok w stronę rozwoju strefy. Potrzebne są większa aktywność i wsparcie dla samorządów gmin przez Ministerstwo Gospodarki w pozyskaniu inwestorów. Bez tego trudno będzie prezydentom miast zadbać o rozwój stref znajdujących się na obszarze ich gmin.

    Mając na uwadze dobro przedsiębiorczości w naszym kraju i troskę o jej rozwój, Twój Ruch będzie głosował za przyjęciem zmian zawartych w projektowanej ustawie. Dziękuję za uwagę.



Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 26 listopada 2014 roku.


138 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy