Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym (druki nr 3110 i 3182).


Poseł Jerzy Borkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie procedowanego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, druk nr 3110.

    Zaproponowane w projekcie ustawy zmiany są konieczne i niezbędne ze względu na konieczność wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Unii Europejskiej oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących stosowania fotelików dla dzieci.

    Projekt doprecyzowuje przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa poprzez wprowadzenie obowiązku informowania pasażerów o konieczności używania pasów w autobusach wyposażonych w pasy. Projekt doprecyzowuje również przepisy dotyczące zwolnienia z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa lub urządzeń przytrzymujących dla dzieci na podstawie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego oraz przewiduje możliwość zwolnienia z obowiązku używania pasów żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wykonujących czynności obronne.

    Kluczową zmianą zapisaną w tym projekcie jest jednak zwiększenie bezpieczeństwa dzieci przewożonych w pojazdach poprzez wprowadzenie rozszerzonych wymogów bezpiecznego przewożenia dzieci oraz polepszonych warunków technicznych dla fotelików bezpieczeństwa dla dziecka oraz innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci.

    Ponadto projekt przewiduje zmianę w zakresie dotyczącym fotelików bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci poprzez, po pierwsze, doprecyzowanie obecnego przepisu dotyczącego zakazu przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną przez zapisanie, że zakaz dotyczy pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka, po drugie, wprowadzenie bezwzględnego zakazu przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenia przytrzymujące dla dzieci, po trzecie, wprowadzenie zakazu przewożenia poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

    Projekt ustawy nie ogranicza możliwości stosowania fotelików i innych urządzeń będących obecnie w obrocie handlowym, co nie wpłynie negatywnie na działalność polskich przedsiębiorców.

    Oprócz regulacji bezwzględnie wymaganych przez ww. dyrektywy projekt proponuje również dwie regulacje, co do których dyrektywy te dopuszczają ich opcjonalne wprowadzenie, tj. zezwolenie na przewożenie w pasach bezpieczeństwa bez fotelika bezpieczeństwa dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu oraz zezwolenie na przewożenie w pasach bezpieczeństwa bez fotelika bezpieczeństwa dla dziecka na tylnym siedzeniu pojazdu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w urządzeniach przytrzymujących dla dzieci na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia.

    Usunięcie granicy wieku 12 lat dla dzieci podlegających obowiązkowi przewożenia w urządzeniach przytrzymujących dla dzieci pozwoli na zastosowanie wyłącznie kategorii wzrostu dziecka jako określającej obowiązek przewożenia w urządzeniu - zasadniczo do 150 cm wzrostu - co pozwoli na lepszą ochronę również dzieci starszych, o ile ze względu na wzrost uniemożliwiający prawidłowe stosowanie pasów bezpieczeństwa ich przewożenie w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci jest nadal uzasadnione.

    Z powyższych względów regulacja ta nie wpłynie na zmniejszenie bezpieczeństwa dzieci przewożonych pojazdami, ponieważ ma ona na celu jedynie ułatwienie przewożenia w samochodach osobowych dzieci, które nie mają możliwości korzystania z urządzeń przytrzymujących dla dzieci, a tym samym nie mogą korzystać z zabezpieczeń zapewnianych przez te urządzenia.

    Zapisane zmiany związane z doprecyzowaniem uwzględnionych w tym projekcie przepisów dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa, polegające na zobowiązaniu kierującego autobusem do poinformowania osób przewożonych o obowiązku korzystania z pasów czy określeniu szczegółowych warunków, jakim powinno odpowiadać zaświadczenie lekarskie zwalniające z obowiązku używania pasów, są konieczne.

    Klub Poselski Twój Ruch będzie głosował za przyjęciem powyższego projektu ustawy zakładającego zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dziękuję bardzo.



Poseł Jerzy Borkowski - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym


135 wyświetleń

Zobacz także: